ADNAN YILMAZ: YENİŞEHİRLİ FIRINCILAR KEPENK KAPATIRLAR

ADNAN YILMAZ: YENİŞEHİRLİ FIRINCILAR KEPENK KAPATIRLAR

Ekmeğin maliyetinden yakınan ve gramaj ayarı yapmak isteyen Yenişehirli fırıncılara, Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Adnan Yılmaz’dan destek geldi. Adnan Yılmaz, “Yenişehir’deki fırıncılar bu tarifeden ekmek satmaya devam ederlerse, iflas ederek, kepenk kapatırlar” dedi.

“BURSA GENELİNDE 250 GRAM EKMEK 1.25 TL”

Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Adnan Yılmaz, “Bursa geneli ve ilçelerinde en son ekmeğe zam yapılma kararı 2016 yılı Ekim ayı itibariyle alınmış fiyat tarifesi ile karara bağlanmış, 250 gram ekmeğin 1.25 kuruştan satılması kesinleşmişti. Biz bu tarifeyi, yani ekmeğe zammı 4 ay sonra uygulamaya koymuştuk. Aradan geçen 2 yıl içinde birçok alanda zam olsa da şuan için Bursa’da ekmeğe zam yapılması gündemde değil. Hasat zamanı yani harmana kadar her hangi bir zam yapılması söz konusu değil. Ramazan bayramından sonra buğday arpa ve diğer giderlerin maliyetleri değerlendirilip bir karar verilmesi görüşülecektir. Şu anda fırıncılar 250 gram ekmeği 1.25 kuruştan satmalarına rağmen çok düşük, yani % 8 kar oranıyla çalışıyorlar. Bunlara market ıskontoları, ekmek dağıtım maliyetleri ve Ocak ayında artan maliyetler ile bu kar oranı da ortadan kalkıyor” diye konuştu.

“YENİŞEHİRLİ FIRINCILAR ÇIKIŞ NOKTASI ARIYOR”

Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Piyasada bulunan fırıncılar, belirlenen tarifenin üstünde ekmeği zamlı satamazlar. Belirlenen rakamın çok altında fiyat ile de ekmek satarak esnafın zarar etmelerine yol açamazlar. Yenişehir’deki fırıncılar 2016 yılı Ekim ayı itibariyle alınmış fiyat tarifesinin altında ekmek sattılar. Halen 400 gram ekmeği 1,5 liradan satıyorlar. Ve aşırı derecede zarar ediyorlar. Bu şekilde devam etmeleri halinde iflas ederek kepenk kapatma noktasına geliyorlar. Onlarda bu durumdan rahatsız oldukları için bir çıkış yolu arıyorlar. Ekmeğin gramajını düşürerek zararlarını asgariye düşürme içindeler. Ekmeği 400 gramdan 300 grama düşürerek 1,5 liradan satmaları halinde Bursa ile aynı seviyeye geleceklerdir”.

HABER: NİHAT BIÇAK 

Kaynak : http://yenisehirim.com/adnan-yilmaz:-yenisehirli-firincilar-kepenk-kapatirlar.html.html

Yorumlar

  • Hasanerdem

    Hasanerdem

    Turkiyenin her yerindeki bim lerde ekmek fiyati 60 krs veya 75 krs milletle dalgami geciyo bunlar

Yorum Yaz