ANIZ YAKMAK!

ANIZ YAKMAK!

ANIZ YAKMAK!

TOPRAĞIN EN BÜYÜK DÜŞMANI ANIZ YAKMAKTIR…

Sevgili dostlar…

Toprağın en büyük düşmanı, ANIZ YAKMAKTIR. Anız biçilen ekinin, tarlada kalan sapına verilen addır. Çiftçilerimizin yaptıkları en büyük hataları ve geleceğini kendi kendine karartması, tarlasındaki anızı yakarak, toprak verimliliğine uzun vadede ciddi zarar vermesine, toprak içerindeki mikroorganizmaların yok olmasına, organik maddenin tamamen bitimine, çıplak kalan tarlada su ve rüzgar erozyonuna uğramasına ve rüzgarlı bir havada mutlaka orman yangınlarına sebebiyet vermesine sebebiyle akıllı bir çiftçinin yapacağı iş değildir.

Tam tersi saplarının toprak sürülerek yeşil gübre olarak toprağa kazandırılması, daha verimli topraklara sebebiyet verilebilinir.

Sevgili dostlar… TEOG un kalkması bence çocuklarımız acısından çok iyi olmuştur.

TEOG sınavı gibi inşallah hiçbir meslekte görülmemiş derecede, Ziraat mühendislerine uygulanan saçma sapan sınavlarda bir kalksa çok iyi olur.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ DE SINAVA TABİ TUTULUYOR!

Bir Ziraat mühendisi zirai ilaç dükkânımı açacak, önce sınava… Tarımsal danışmanlık mı yapacak, önce sınava… Reçetemi yazacak önce sınava…  Bunun gibi Ziraat mühendisin okul bitiminde aldığı diplomayı hiçe sayarak, her yapacağı işler için sınava tabi tutulması bence çok hatalıdır.

Mühendis olabilmek için üniversitede 4 yıl oku, ondan sonra gel sınav yarışına başla. Bir eczacı mezun olur olmaz işyerini açabiliyorsa, neden bir Ziraat mühendisi sınava tabi tutuluyor? Aslında Ziraat mühendisini çiftçiyle tarlada buluşturmak için, tarımın ilerleyebilmesi için, teknik bilgilerini çiftçiye aktarabilmesi için, gerekli kolaylığı göstermemiz gerekir. Aksi taktirde mühendis çiftçiye toprağa hasret, çiftçi mühendise hasret devam eder gider.

Türkiye tarımsal sanayi ile kalkınan bir ülke olarak, Ziraat mühendislerine daha rahat imtihansız çalışma ortamlarını sağlayabilmemiz gerekir.

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/aniz-yakmak!.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz