AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GELECEĞİ VE BREXIT

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GELECEĞİ VE BREXIT

Herkese merhabalar, uzun bir zaman aralığının ardından tekrar bu köşede olmaktan mutluluk duyuyorum.

 

Bugünkü köşe yazımda, Avrupa Birliği’nin geleceği ve İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alması olarak açılımını yaptığımız Brexit'i inceleyeceğiz.

 

Bilindiği gibi, özellikle son günlerde ülkemizin dış politikadaki gündeminde, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin ülkemizin bakan ve milletvekillerine karşı uyguladığı uçuş izni iptal etme, salon teminlerinin çeşitli bahaneler ileri sürülerek iptal edilmesi, son olarak da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda’da konsolosluk binasına girişine izin verilmemesi ve sınır dışı edilmesi olayı, gerek ülkemiz içinde, gerekse dünya genelinde büyük dikkat çekmişti. 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanının, kendi ülkesinin konsolosluk binasına girişine izin verilmemesi, ülkesinin bakanına destek için konsolosluk önünde toplanan Türk Vatandaşlara karşı Hollanda polisince köpeklerle, atlarla yapılan sert müdahale tüm dünyanın ve özelde tüm 'Avrupa'nın gözleri önünde olmuştur.

 

Sayın Bakan'ın Hollanda’da Hengelo ve Wehl'deki konuşmaları da iptal edildi. Yine Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ'ın 2 Mart 2017'de Almanya Gaggenau'daki konuşması, sonrasında 5 Mart 2017'de Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi'nin Almanya Porz ve Frechen'deki konuşmaları, Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız'ın Grosskrotzenburg ve Nürnberg'deki 6 ve 7 Mart 2017'deki konuşmaları, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun 7 Mart 2017'de Hamburg Elysee Otel ve ardından kiralanan iki ayrı düğün salonundaki konuşması da iptal edildi. Yine Sayın Bakan'ın 11 Mart 2017'de Hollanda'da Rotterdamda yapacağı konuşmaya, belediye tarafından yasak getirildi. Son olarak da 11 ve 12 Martta Avusturya'da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından organize edilen Ak Parti Bursa Milletvekili Muhammed Müfit Aydın'ın katılımı ile gerçekleştirilecek 3 farklı program daha iptal edildi. 

 

Meseleyi yalnızca bir 'iptal' olarak okumak, doğru bir yaklaşım değildir. Bugün Avrupa, bir referandum arefesinde olan Türkiye'ye karşı tavır ve tutumunu açıkça ortaya koymuştur. Sınırların öneminin kalmadığı, müreffeh ve modern bir Avrupa hayali ile ortak idealler etrafında bir modeli ortaya sunan bu birlik yapısı, savunduğu evrensel insan hakları savını, uluslararası pozitif hukuk tanımlamasını, bugün artık 'Avrupa’ya göre pozitif olan' şeklinde anlamak yanlış olmaz. Bu süreçte İngiltere’nin birlikten ayrılma kararı çok mühim bir olaydır. İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden çıkış kararının üzerinden 272 gün geçmişken; Lordlar Kamarası AB'den çıkılmasını sağlayacak nihai kararı onayladı. Avrupa Birliği’nin ise nihai kararı halen bekleniyor. Öte yandan yazımı kaleme aldığım şu saatlerde Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere’nin AB'den çıkışı olan Brexit'e atıfta bulunarak: "Nexit (Hollanda), Oexit (Avusturya) ve Dexit (Danimarka) ve Frexit (Fransa) gibi bir başka kopuşun Birliğin dağılması anlamına gelir." açıklamalarında bulundu.

 

 

Tüm bu gelişmeler ışığında 'değer' ve 'insani söylem'lerinden zıt bir uygulama örnekleri ile dolu bir sürecin yaşandığı Avrupa Birliği’nde, birliğin üye ülkelerinde ve de son olarak 'birliğin geleceği 'sorunu ortadadır. İngiltere ile başlayan bu kopuş diğer 'Brexit'lere de yol açarsa, Avrupa Birliği’nin buna bir çıkış yolu bulabilmesi için en başta ülkelerin resmi temsilcilerine, ülke vatandaşlarına, mültecilere karşı uyguladığı 'Exit' politikasından vazgeçmelidir. Önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmelerin olacağını hep birlikte göreceğiz.

 

Mutlu günler.

 

Özhan TURHANLI

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi

 

Sosyal Bilimler EnstitüsüSiyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/avrupa-birliginin-gelecegi-ve-brexit.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz