DESTEK REHABİLİTASYONDAN ENGELLİLER GÜNÜ PROGRAMI

DESTEK REHABİLİTASYONDAN ENGELLİLER GÜNÜ PROGRAMI

Yenişehir’de 3 yıldır faaliyet gösteren Yenişehir Destek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden 3 Aralık Engelliler Günü’ne özel program.

Yenişehir Destek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla Yenişehir Osmangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kongerans salonunda bir program düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa, Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse, AK Parti İlçe Başkan Vekili Fikret Hatipoğlu, Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Çekil, AK Parti belediye başkan aday adayları Adnan Kamıl ve Nihat Bıçak, MHP belediye başkan aday adayı Ömer Silahlı, davetliler ve öğrenci velileri katıldı.

Programda konuşan Kaymakamk Suat Seyitoğlu ve Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, engellilerin eğitiminde kaydedilen aşamayı ve devletin engellilere yapmış olduğu büyük desteği anlattılar. 

Program öncesi Yenişehir Destek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi adına bir konuşma yapan Özlem Ergin, programı, farkındalık oluşturmak adına düzenlediklerini söyledi.

Özlem Ergin; “Sayın kaymakamım, sayın milli eğitim müdürüm, sayın parti başkanlarım, dernek başkanlarım, çok kıymetli basın mensubu arkadaşlarım, değerli velilerimiz, Öğrencilerimiz ve tüm misafirlerimiz, ‘Engel olma destek ol’ sloganıyla çıkmış olduğunuz bu yolda farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirileceğimiz 3 Aralık engelliler günü programımıza hepiniz hoşgeldiniz.

Engelli diye adlandırılan ancak destek ailesi olarak özel gereksinimi çocuklar bireyler olarak nitelendirdiğimiz  bu çocuklarımızla henüz 17 yaşındayken gönüllü Ablalıkla tanıştım. Daha sonra alandan bir öğretmen olarak bu yolda yürürkenŞimdi ise sektörün temsilcilerinden birisi olarak burada bana kendileri adına konuşma imkanı sunan değerli kurucularımız annem ve babam safiye ve yunus tekYıldırım’a teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.

Henüz çok yeni üçüncü yılında faaliyetlerini sürdürmekte olan bir kurum olmamıza karşın çok büyük adımlarla ilerlediğimize gerek sizlerden gelen dönütlerden gerekse Öğrencilerimizdeki ilerlemelerden biliyoruz.

Biz destek ailesi olarak özel eğitim alanında yeni şehrin ışığı ve sesi olacağımıza yemin ettik bu yolda 2 yıllık  geçmişimize bakıldığında da yeni şehire ilk uzay terapiye ilk duyu terapiyi yine uluslar arası geçerliliği olan wısc-r  zeka testini getiren ve aktif olarak uygulayan kurum olmanın mutluluğu içerisindeyiz önümüzdeki süreçte de çalışma azmimiz isteğimiz ve dirayetimizden  hiçbir şey kaybetmeyeceğimizin  teminatını veriyor ve Allah nasip ederse bir çok ilke imza atacağımızı belirtiyoruz az sonra tiyatroda dans ve  benzeri faaliyetler izleyeceksiniz ve şunu biliyorum ki her programda bu ve buna benzer faaliyetler oluyor belki de gerçekten çok sıradanlaştı, ancak altını çizmemiz gereken bir nokta var ki, o da, biz rehabilitasyon merkeziyiz ve bilişsel gelişimde geriliği olan çocuklar ile çalışıyoruz.

Selam vermeyi bilmeyen Göz teması kuramayan cümle kurmayı beceremeyen hatta kelime çıkartamayan  hatta ve hatta hece ses çıkaramayan çocuklarımız az sonra sahneye sizlerin karşısına çıkacak. Ben bile şu anda sizlerin karşısında çok heyecanlıyım, hatta ellerim titriyor çocuklarımın az sonra yaşayacağı duygularını düşünemiyorum.

Ama biliyorum ki işıl işıl sevgi ve anlayış dolu bakışlarınızla kalplerimizle onların yanında olacaksınız dün sabah bir telefon aldım velim arıyor ve diyor ki, hoca hanım benim çocuk sahneye çıkacakmış beceremez yüzümüzü kara çıkar mısın diyor. Ayşe teyzemize can velimize buradan yürek dolusu sevgiler gönderiyorum şimdiden hatalarımız kusurlarımız olursa affola diyorum ve son olarak Yönetmeliklerin esas alındığı şahısların yorumlarına bırakılmadığı, eğitsel tanılar için ailelerin uğraştırılmadı ve en önemlisi sosyal faaliyetlerin hat safada olduğu bir özel eğitim yılı diliyor ve engel olma destek ol diyorum. Hepinize programımıza iştirak ettiğiniz için tekrar tekrar teşekkür ediyor, sayfılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Programda, Yenişehir Destek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler, şarkılar söyledi, dans etti, çeşitli oyunlar sahneye koydu. Öğrencilerin, ustaları aratmayacak şekilde yaptıkları oyunlar, programa katılanlara keyifli anlar geçirmelerine neden oldu.

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/destek-rehabilitasyondan-engelliler-gunu-programi.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz