MÜKALEME-İ EFKÂR BAŞLIYOR

MÜKALEME-İ EFKÂR BAŞLIYOR

Yenişehir Din Görevlileri Derneği, geçtiğimiz yıl başlattığı ve her hafta Cuma günleri yatsı namazından sonra düzenlediği “Mükaleme-i Efkâr” programlarına yeniden başlıyor.

“Fikirlerin dile getirilmesi” ve “konuşulanlardan yeni fikirler üretilmesi” amacıyla, açıkoturum tarzında gerçekleştirilen programa, Din Görevlileri, Öğretmenler, Memurlar, Sivil Toplum örgütü temsilcileri, cami cemaati ve diğer vatandaşlar katılıyorlar.

BU HAFTANIN KONUSU; CAMİ VE MEDENİYET

Geçen kış başlatılan ve katılımcılar tarafından çok verimli bulunan toplantılarda program sunucusu olan ilçe vaizlerinden Kasım Kaya; “Bizler din görevlileri olarak, halkımızın hep önünde, kah mihrapta, kah minber ve kürsüde konuşuyor, dini bilgiler veriyoruz. Cami dersleri olan hutbe ve vaazlar, genellikle tek yönlü monolog tarzda, bizim konuşmacı olduğumuz ve cemaatimizin de dinleyici olduğu sohbetler. Bizler; halkımız ve çeşitli sebeplerle camiye iştirak edemeyen toplumun her kesimi ile buluşmak, tanışmak, kaynaşmak, fikir, eleştiri ve önerileri, memleket meselelerini, gündemdeki konuları, “karşılıklı mükaleme etmek” amacıyla başlattığımız programımıza, geçen yıl dernek lokalimizi açtık. Bu yılda yine İlçemiz Merkez Karakolunun karşısında, kumluk camii bitişiğindeki dernek lokalimizde başlatacağımız toplantılarımıza, ilerleyen haftalarda, daha geniş katılıma müsait bir salonda devam etmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki Cuma(13.10.2017) gecesi, Camiler ve Din Görevlileri Haftasının tema konusu olan, “Cami ve Medeniyyet” konulu programımıza ve her hafta Cuma gecesi yatsı namazından sonra sürdüreceğimiz toplantılarımıza, tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.

HABER: HÜLYA GEDİKLİ

Kaynak : http://yenisehirim.com/mukaleme-i-efk.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz