OTİZM NASIL BİR RAHATSIZLIKTIR?

OTİZM NASIL BİR RAHATSIZLIKTIR?

Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen, genetik faktörlerin etkisinin oldukça önemli olduğu nörobiyolojik temelli, karmaşık bir gelişim bozukluğudur. Sosyal alanlarda türlü problemlerle karşı karşıya kalan otizmli çocuklar çevresindeki kişilerle göz teması kurma veya iletişime geçmede sıkıntılar yaşar. Özellikle sağlıklı sözel iletişim kurma ve sosyal olayları algılama, yargılama, yorum yapma ve uygun davranışı gerçekleştirmekte güçlük yaşarlar, çoğu diğer insanlardan bağımsız kendi dünyalarında yaşayan çocuklardır.

*Belirtileri nelerdir?

Çocuk 3 yaşına gelmeden önce iyi bir gözlemci otizmin bulgularını anlayabilir. Bazı çocuklar 18-24 aya kadar normal olarak gelişebilirler, bu aylardan sonra gelişim duraklayarak becerilerin kaybı açığa çıkabilir.

Otizm spektrum bozukluklarının bulguları: Tekrarlayan hareketler (dönme ya da yuvarlanma gibi) Göz temasından ya da fiziksel temastan kaçınma. Konuşmanın öğrenilmesinde gecikme. Kelime ya da kelime gruplarının tekrarlanarak söylenmesi (ekolali). Küçük değişikliklerden çok etkilenme, üzülme. Bu son şık otistik olmayan çocuklarda da görülebilir.

Uyarıcı olabilecek erken bulgular: ilk yılda Bebek çok sosyal bile olsa bebeğin dış dünya ile etkileşim şekline bakılarak otizm bulguları saptanabilir.

Annenin sesine dönmüyorsa, kendi adına cevap vermiyorsa, insanların gözlerine bakmıyorsa, hece çıkaramıyor ve işaret edemiyorsa, diğer insanlardan gelen sosyal etkilere gülümseme ya da cevap yoksa.

Bazen otistik olmayan çocuklarda da benzer bulgular görülebilir, herhangi bir şüphe halinde doktora başvurulmalıdır.

Uyarıcı olabilecek erken bulgular: İkinci yılda ikinci yaşta otizmin bulguları daha belirgin hale gelir. Diğer çocuklar ilk kelimelerini şekillendirirken ve istediklerinde cisimleri işaret edebilirken, otistik çocuklar bu işlevleri başaramazlar.

Bulgular: 16 aya kadar hiç kelime çıkarmamış olmak 18 aya kadar taklit oyunları oynayamama 2 yaşına kadar 2 kelimeli cümle yapamama Lisan becerilerinin kaybı Büyükler bir objeye işaret ettiğinde çocuğun ilgilenmemesi. Bu belirtiler görüldüğü takdirde bir çocuk psikiyatristi ile görüşülmeli ve çocuk değerlendirilmeye alınmalıdır.

Unutmayalım otizm için en büyük çare eğitimdir. 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/otizm-nasil-bir-rahatsizliktir-.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz