OTİZMİN DERECELERİ VAR MI?

OTİZMİN DERECELERİ VAR MI?

Yani her otizmli çocuk aynı mıdır yoksa farklı mı?

Nasıl ki tüm normal olarak tanımlanan insanlar birbirinden çok farklı ise hastalıklara ait bulguların her hastada açığa çıkış şekli de farklılıklar göstermekte, ancak hastalığı tanımlayan temel özellikler benzer olmaktadır.

Otistik çocuklar için de durum böyledir. Otizm tanısı koyduran yukarıda tanımladığımız temel özellikler hastalarda izlenmekle birlikte her çocukta hastalık tablosunun bütünü o çocuğa ait özellikler içermektedir. Otizm spektrum bozukluğuna ait klinik tablonun şiddeti; dil becerileri, bilişsel yetenekleri ve hırçınlık gibi problem oluşturarak çocuğun sosyal, akademik ve iş yapma ile ilgili yetersizliklere neden olan özellikleri ile belirlenir. Yani otizme bağlı sosyal işlevlere, iletişime ait bozukluklar ve tekrar eden, sınırlayıcı davranışlar şiddetin belirlenmesinde önemlidir.

Günümüzde 18 aydan itibaren otizm tanısı koyulabilmektedir. O nedenle eğitime, çocuğa otizm tanısı koyulur koyulmaz başlamak gerekir. Özellikle 3-5 yaş arası otizmli çocuklar için eğitimin önemi çok büyüktür. Eğitim çocuğun bireysel özelliklerine ve gereksinimlerine uygun olmalıdır. Eğitim yoğun olmalıdır. Otizmli çocukların haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim almaları sağlanmalıdır. Eğitim kesintisiz olmalıdır. Kesintisizlik, mümkünse haftada yedi gün yılda 12 ay anlamına gelmektedir. Otizmli çocuklarda öncelikle birebir eğitim sonrasında, küçük grup ve büyük grup eğitim şeklinde ilerlemelidir. Eğitimde özel bir müfredat kullanılmalıdır. Eğitimin içeriği otizmde görülen yetersizlikleri iyileştirmeye yönelik olmalıdır. Eğitimde mutlaka bilimsel dayanaklı tekniklere yer verilmedir.

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/otizmin-dereceleri-var-mi.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz