SEMT PAZAR FİYATLARI

SEMT PAZAR FİYATLARI

Sevgili dostlar…

Motorine yapılan yeni zamlardan sonra nakliye maliyetlerinin yükselmesi, semt pazarlarındaki sebze ve meyve fiyatlarının birden anormal bir şekilde yükselmesine sebep oldu.

Tüm bunlara rağmen neden benim üreticimin ürettiği ürünler bugüne kadar yükselmiyor?

Mazota gelen zamdan sonra mutlaka gübreye de zam gelecek. Kısacası yine çiftçimin girdi masrafları yükselecek. Zamların en büyük sıkıntısını, her zaman olduğu gibi ÇİFTÇİM VE TÜKETİCİM görecek.

Zam gören mazotu yalnızca kamyonlar kullanmıyor ki? ÇİFTÇİMİN TRAKTÖRLERİ de aynı mazotu kullanıyor ama, yetiştirdiği ürünler bugüne kadar hep aynı yani çok çok düşük fiyatlardan satılıyor!

Tüketicim sanmasın ki, bu fahiş fiyatlara sebebiyet veren çiftçim veya bu anormal fiyat artışları benim çiftçimin cebine giriyor. Tam tersi, bu fiyat artışlarından en çok ARACILAR, KOMİSYONCULAR ve SÜPER MARKETLER kazanıyor. Ne zaman benim çiftçim birleşir KOOPERATİFİNİ kurar ve yetiştirdiği ürünleri kooperatiflerin nezdinde işlenir, aracılar ortadan çıkartılır, hallere, süpermarketlere satılır, işte o zaman çiftçim para kazanır. Tüketicim ise daha ucuz fiyatlardan sebze ve meyvesini sofrasına koyar.

Avrupa’da sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi ve pazarlanması kooperatiflerin işleyişiyle sivil toplum kuruluşlarının elindedir. Ülkemizdeki tarımla ilgili sivil toplum kuruluşlarından maalesef kooperatifleşme ve pazarlama konusunda hiçbir hareket yoktur. Kısacası çiftçim, YANLIZLIKLARA terk edilmiştir.

Sevgili dostlarım… Gecen gün Yalova mahalli gazetesinde 2018 Mayıs ayı içerisinde çiçek fuarının açılmasıyla ilgili sayın Vali Yardımcımız Abdullah çiftçi beyin nezaretinde Belediye ve Çiçekçi kuruşları ile birlikte yapılan toplantı yazısını okuduğumda inanın çok sevindim. Çiçek üretiminin yaygın olduğu ve tarafı çiçeklerle dolu olan temiz güzel YALOVA’mıza ve çiçek üreticilerine böyle bir fuarın ticari yönden fayda kazandıracağından eminim. İnşallah o güne kadar çiçek mezatlarında ki çiçek satış KDV’si de % 18’den  %8 düşer de, herkes çok rahat şekilde çiçeğini alır.

Sevgili dostlarıma sigarasız bir ortamda sağlıklı yaşamlar dilerim.

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/semt-pazar-fiyatlari.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz