SOĞAN ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

SOĞAN ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Bir kaç yıldır üreticisini üzen soğan, bu yıl üreticisinin yüzünü güldürdü.

Bir ara fiyatı 6 liraya kadar yükselen soğanın fiyatı normale dönerken, soğan üreticileri oturan soğan fiyatlarından da oldukça memnunlar.

Yenişehir Terziler Mahallesi’nde soğan üreticiliği yapan Mehmet Can, birkaç yıldır zarar ettikleri soğanın bu yıl yüzlerini güldürdüğünü söyledi.

İlk hasat edildiği günlerde soğanı toptan 2 lira ile 2 lira 50 kuruş arası verdiklerini kaydeden Mehmet Can, bugünlerde ise alıcıların soğanı 1 lira 50 kuruştan aldıklarını ifade ediyor.

Köylerinin, “Soğancı köy’ olarak anıldığını ve neredeyse köylerinde soğan ekmeyen hane bulunmadığını vurgulayan Soğan üreticisi Mehmet Can, “Soğan gerçekten çok emek isteyen bir ürün. Soğan, sofralara ulaşıncaya kadar 4 yıl işlemden geçiyor. Tohum, karacaya, karaca arpacığa, arpacık da soğana dönüşürken 4 yıl emek veriliyor. Ancak birkaç yıldır bu kadar emeğe karşılık alamıyorduk. Bu yıl ise emeğimizin karşılığını alıyoruz. İlk hasatta 2 lira 50 kuruşa kadar sattığımız soğanı bugünlerde 1 lira 50 kuruşa veriyoruz. Fiyatlar oldukça tatmin edici. İnşallah fiyatlar sürekli bu düzeyde kalır” diye konuştu.

HABER: NİHAT BIÇAK

 

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/sogan-ureticisinin-yuzu-guluyor.html.html

Yorumlar

  • Aziz ÖZLÜ

    Aziz ÖZLÜ

    Suat emekli olup soğan üreticiliğine mi başladın?

Yorum Yaz