SÜT FİYATLARININ DÜŞMESİ EKONOMİYE ZARAR VERİYOR

SÜT FİYATLARININ DÜŞMESİ EKONOMİYE ZARAR VERİYOR

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin, Yenişehir-İznik Süt Üretici Birliği’ni ziyaret etti. Tevfik Keskin, Yenişehir-İznik Süt Üretici Birliği Başkanı Nazif Tuna ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya geldi. Tevfik Keskin, burada yaptığı açıklamada; “Süt fiyatlarının düşmesi üretici açısından ve çok ülke açısından çok önemli, çünkü bu durumda ülkemizin kaybı çok” dedi.

SÜT FİYATLARI DÜŞÜNCE İNEKLER KESİLMEYE BAŞLADI

Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği ziyaretinde konuşan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin, “Üreticimiz süt fiyatlarından dolayı epey mağdur olmuştu. Bu mağduriyet 3 sene öncesinden başladı. 2104 Temmuz ayında açıklanan süt fiyatı 1.15 müstahsil fiyatı idi. Ondan sonra dünya ve ülke genelindeki bazı sıkıntılardan dolayı soğutma primlerimiz bu 1.15’in içine dahil oldu. Ve birliklerimizde bu paranın içinden müstahsili kesmek zorunda kaldı. Böylelikle süt fiyatları geri gelmiş oldu. Süt fiyatlarının düşmesi tabi ki üretici açısından çok önemli, fakat ülkenin de burada bir sürü kaybı var. Bu süreçte birçok süt dişi inekleri kesildi bunun zararını şimdi görüyoruz” diye konuştu.

Keskin, son yapılan aslında zam değil, olması gereken rakamlara yavaş yavaş yeni geliyoruz. Burada Cumhuriyet tarihinde ilk defa süt yem paritesini 1,3’e getirmiş olduk. Buda ülke ve üreticimiz açısından çok önemlidir” dedi.

HABER: FATİH AK

 

Kaynak : http://yenisehirim.com/sut-fiyatlarinin-dusmesi-ekonomiye-zarar-veriyor.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz