TARIMDA DEĞER YARATMA

TARIMDA DEĞER YARATMA

Nüfusu her gecen gün artan ülkemizde gıda güvenliği olmadan, sosyal ve ekonomik kalkınma mümkün değildir.

Ülkemiz bir tarım ülkesi olup, tarımsal kalkınmaya önem vermemiz gerekirken, gıda üretimi yönünden kendi kendimize yetecek ürünlere sahip olmamız gerekirken maalesef yurt dışından bazı ürünleri ithal etmemiz gerçekten de beni üzmektedir.

Ülkemizdeki tarımsal yapıyı canlandırabilmemiz için, çiftçimizin, üreticimizin yüzünü güldürecek rahat refah bir tarım politikasın uygulanması sonucunda, birim alandaki verim artışını sağlayacak çalışmalar ile yetiştirilen ürünlerin dünya standartlarında, kaliteli ve uygun maliyet de üretilmeleri durumda katma değerli ürünlerin ihraç edilmeleri kolaylaşacaktır. Bugüne kadar uygulanan tarım politikalarındaki kopukluklar ve aksamalar ve yanlış kararları  bir kenara bırakarak;

1-Ülkemizde üretilen yaş meyve ve sebze ürünlerinin insanların tüketimine göre, miktar olarak bir tüketim haritasının çıkarılması. Bu yaş meyve sebze tüketim haritasına göre, bölgeler nezdinde ihracatı da dikkate alabilecek bir şekilde, üretim miktarlarını belirleyecek ‘dikim-ekim’ yetiştirilecek ürünlerin haritasının çıkarılması.

2-Köylerimizde sağlıklı bir şekilde kooperatifleşmeye gidilerek, kooperatiflere üye çiftçilere haritada belirlenen ürün yetiştirme miktarına ve çeşitlerine göre bölgelendirilerek ekim-dikimin yaptırılarak ürünleri yetiştirilmesini sağlayabilmek.

3-Kooperatiflere Tarım Bakanlığı’nın gerekli desteğini sağlayarak, kooperatiflere bağlı çiftçilerine gerekli girdileri (tohum, fide, gübre, makine, teçhizat, mazot v.b) kooperatifin bu girdileri temin ederek üreticilerine vermesini sağlayacak ortamların oluşması ile kooperatife bağlı olan çiftçinin tek düşüncesi kaliteli ve verimli ürünler yetiştirme olması duygusu ile çalışması. Kooperatiflere mutlaka yaş meyve ve sebze işleme tesisleri kurulması için gerekli kredi yardımında bulunulmasının sağlanması.

4-Kooperatiflerde çalışan ziraat ve gıda mühendislerinin, veterinerlerin ve muhasebe ve pazarlama elamanlarının maaşlarının yarısını bakanlığın, yarısını da kooperatifin karşılayabilmesi.

5-Kooperatife bağlı üreticilerin bir plan program dahilinde yetiştirdiği ürünü kooperatifine haber vererek kooperatifin pazarlamasını sağlayarak, kooperatifin üretici ile ilgili yaptığı girdi masraflarını keserek, kalan parayı bankaya üreticisi üzerine yatırması.

Kısacası üretimin ve pazarlamanın kooperatifler vasıtasıyla gerçekleşecek bir politikanın işlenmesi.

Hükümet tarafında girdi masraflarını mümkün olduğu kadar aşağı çekilerek yurt dışındaki rekabet şansımızı artıracak politikaların dikkate alınması.

Tarımsal danışmanlık sistemini kırtasiyecilikten çıkartarak mühendisin, veterinerin sahada çiftçisiyle veya üreticisiyle gerek tarlada, gerek damda daha fazla zaman geçirmeleri sonucunda teknik bilgilerin sağlıklı verilmesini sağlayabilmek için gerekli düzenlemelerin yapılması.

Çiftçi ile üretici kategorisinin düzenlenerek üreticilere gerekli Tarımsal ürün yetiştiriciliği ile ilgili teknik bilgiler verdirilerek, diplomalı üretici olması için politikaların izlenmesi.

Köylerdeki genç kesimin göçünün önlenebilmesi için olumlu politikaların izlenmesi.

Çiftçimin yüzünü güldürecek, para kazandırarak toprağına, işine sahip çıkabilecek, banka borç yüklerini azaltabilecek, yetiştirdiği ürünü satabilir miyim veya dolandırılmadan sağlıklı paramı alabilir miyim korkusundan uzak planlı programlı ekim ve pazarlama sistemleri uygulandığı taktirde tarımda refahı sağlayabilmenin adımları atılmış olacaktır.

Sevgili dostlarıma sigarasız bir ortamda sağlıklı yaşamlar dilerim. 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/tarimda-deger-yaratma.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz