TARIMSAL ÖRGÜTLER

TARIMSAL ÖRGÜTLER

Sevgili dostlar…

Ülkemizde o kadar çok Tarımla ilgili sivil toplum örgütleri var ki, Çiftçim çoğu, bazı evraklarını alabilmesi için bu kuruluşlara, mutlaka her birine paralar ödemeyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu paranın ne için ödediğini bile bilmezken yine de bazı nedenlerle ödemek zorunda bırakılmaktadır. (Süt birliği, Et üreticileri birliği, Koyun keçi birliği, Hayvan yetiştiriciler birliği, vb..) saymakla bitmeyen bu birliklerin görevlerinin ve Tarıma katkılarının neler olduğu bir türlü anlamış değilim.

Bence hepsini Ziraat odalar birliğinin ismini ve görevlerini değiştirerek, TARIMSAL ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ olarak hepsini tek çatı altında toplayıp köylerde, ilçelerde ve şehirlerde yeniden yapılanmaya gidilmeli.

Hem üretimden, hem de pazarlamadan sorumlu profesyonel elemanlar çalıştırılarak (ziraat müh. veteriner, gıda müh. pazarlamacılar ve muhasebe elemanları vb) hizmet verebilecek, çiftçimin birlik beraberliğini sağlayabilecek bu yapı oluşturulmalıdır. Devletin, Kooperatiflere çiftçilerimizin katılımlarını sağlamak amacıyla, ÇKS ve diğer işlemlerde kullanılmak üzere verilecek Çiftçilik belgesinin Tarımsal üretim ve pazarlama kooperatiflerin vermesini sağlayacak değişikliklerle, devletin çiftçilere verdikleri her türlü TARIMSAL destek ödemelerini, kooperatifler üzerinden çiftçilere dağıtılmasını sağlanmasını getirecek hükümlerin hükümet tarafından ön görmesinin sağlanması, Kooperatiflere üye çiftçilerin tek düşüncesinin VERİMLİ VE KALİTELİ üretim olduğunu, diğer üretim girdilerinin (GÜBRE, TOHUM, ALET, EKİPMAN ZİRAAİ İLAÇ, MAZOT) Kooperatifler eliyle dağıtılıp çiftçinin yetiştirdiği ürününün pazarlamasını yaparak, çiftçiye harcanan girdi masraflarını düştükten sonraki parayı çiftçinin banka hesabına yatılmasının sağlanmasıyla, çiftçimin ürün satışının güvenilir eller içerisinde olduğunu gösterilmelidir.

Ürün parasının da bir dolandırılma ve ödenemezlik olmayacağına güvenerek kooperatifin kalkınması için gayret sarf etmesinin artacağı ve kooperatifin meyve ve sebze işleme tesislerinin oluşumunda devletin sağlayacağı kredilerle işletmelerin yapılabilmesi ve kendi ürünlerini en iyi şekilde tasnifleyip kasalayarak toptan şekilde pazarlamasını sağlayabilmesi, meraların kullanımının kooperatiflere tahsis edilerek, kooperatiflere gelir getirici ortamların sağlanması için tarım bakanlığının yapacağı bu değişimlerle, kooperatiflerin yıl sonu karlarının ortaklarına dağıtımını sağlanması sonucunda tarıma bir yenilik getirilebilir.

Sevgili dostlarıma sigarasız bir ortamda sağlıklı yaşamlarını dilerim

                                                          

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/tarimsal-orgutler.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz