TÜRKİYE DE SENDİKALARA ÜYE OLMA HAKKI

TÜRKİYE DE SENDİKALARA ÜYE OLMA HAKKI

Değerli yenisehirim.com sitesi takipçileri; Bu Yazımda sizlere Türkiye de sendikaya üye olma hakkı ile ilgili Anayasal haklarımızdan bahsedeceğim.

Anayasamızın 51. Maddesi Der ki;

Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz.”

 Kısacası Anayasamızın 51. Maddesi: İşçilerin Herhangi bir sendikaya üye olmaları yasak değildir. Hatta yasak olmadığı gibi, isterlerse sendika dahi kurabilirler. Böyle bir durumda da işveren Anayasal Hak olan Sendika Üyeliğini Engelleyemeyeceği gibi ayrıca şu sendikaya üye ol bu sendikaya üye ol da diyemez. Üyelik işçinin tamamıyla kendi özgür iradesi ile gerçekleşir. Yasalar Böyle diyor…..!!!Tabi ki Yasalarımıza uyan yöneticiler de var uymayanlarda.

Peki, Türkiye de Yasalar Böyle Demesine rağmen işleyiş böyle oluyor mu?

Türkiye de Taşeronların Çalıştığı Resmi kurumlarda Bilinçli ve Düzgün Yöneticiler sayesinde işleyiş birçok kurumda doğru uygulanıyor. Bu Yöneticilerimize Ben şahsım Adına Çok Teşekkür ediyorum. Allah Onlardan Razı Olsun. İşçinin Anayasal Hakkını Engellemiyorlar Hatta ve Hatta Sendikalara üye olmalarına destek oluyorlar.

Birde Madalyonun Diğer Yüzüne Bakalım;

Madalyonun diğer yüzünü ikiye ayıralım. Birincisi: Kurum Yetkilileri İlla Şu Sendikaya Üye Olacaksın. Başka Sendikaya Üye Olursan İşinden Atılırsın. Ya da Benim yönlendirdiğim sendikadan istifa edersen işinden olursun, Diyen Yöneticiler. İkincisi: Asla Kurumum da Sendika Üyeliğine İzin Vermiyorum. Hiçbir Sendikaya Üye Olamazsınız. Ben sizin Haklarınızı veriyorum. Sendika da neymiş diye işçilerin Sendikalara üye olmalarına müsaade etmeyen yöneticiler. Müsaade Etmemek ne demek anlayamadım bir türlü.??? Anayasa ve Kanunlar ortada. Ama kendini Anayasa ve Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarından daha üstün görenler var ne diyelim sayın yenisehirim.com takipçileri. Bir de Kul Hakkı söz konusu olduğunda herkes den fazla kul hakkını savunurlar bu tür yöneticiler.

Durum böyle olunca işinden atılmaktan çekinen ya da sorun yaşayacağını düşünenler, Bizi Bir Çelikten Şemsiye Gibi Koruyacak olan Sendikalara Üye Olamıyorlar. Örnek vermek gerekirse; Türkiye de Kamuda Çalışan Özel Güvenlik Görevlisi Sayısı Yaklaşık 150 Bin Kişi. Peki, Kaçı Sendikalara üye derseniz 70-80 Bin civarı. Bizim Anayasal özgürlüğümüzü kimse kısıtlayamaz. Bu yüzden kimseden korkmadan çekinmeden Anayasal Hakkımız Olan Sendika Üyeliğimizi Hemen Yapalım.

Saygılarımla

Erhan CENGİZ

GÜVENLİK İŞ SENDİKASI BURSA İL TEMSİLCİSİ

GÜVENLİK İŞ SENDİKASI İSTANBUL ANADOLU YAKASI ŞUBE EĞİTİM SEKRETERİ

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/turkiye-de-sendikalara-uye-olma-hakki.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz