UCUZ ET

UCUZ ET

Sevgili dostlarım…

Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın ucuz et konusunda gazetelere verdiği beyanatı okudum. Yurt dışından ithal edecekleri etleri, büyük marketler zincirinde sattıracakları ve halkımıza bu şekilde ucuz et yedirteceklerini belirtmişler.

Gecen gün Yenişehir gazetelerinden GÜNDEM Gazetesi’nde, Yenişehir ve İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı, aynı zamanda hayvan yetiştiricisi olan Nazif Tuna’nın gazeteye verdiği beyanatında ise, Tarım Bakanlığının et ithalatından dolayı hayvan yetiştiricilerin çok zor durumda kaldıklarını ve taşıma su ile değirmenin dönmesinin mümkün olmayacağını, bu şekilde devam etmesi halinde çoğu hayvan yetiştiricisinin işlerini bırakacaklarını söylemiş.

Bir yandan vatandaş ucuz et yemeğe hasretken, bir yandan da hayvan üreticilerin sıkıntıları meydanda. Bence bu iş sebze ve meyve satışlarında olduğu gibi aynı, örneğin, tarlada biber 50 Kuruş iken tüketiciye halde 1 lira, pazarda 1.5-2 TL, büyük süpermarketlerde 3-3.5 TL.  

Bu fahiş fiyatların yükselmesine sebep olan aracıları, komisyoncuları ve spekülatörleri çıkardığımızda hem çiftçi kazanacak hem de tüketicim daha ucuza sebze ve meyvesini sofrada bulacak.

İşte etin de yüksek fiyatlarla tüketiciye ulaşmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi, yine aracılar ve spekülatörlerle yapılacak mücadelenin sağlıklı yapılabilmesi. Diğer bir sebep, ithal olarak yurt dışından getirilen hayvanları belli bir zaman bakıp ondan sonra kesime verilerek, böyle bir döngünün devam etmesi de sağlıklı bir yetişme unsuru olmadığı görülüyor.

TÜRK IRKI hayvanımızı bulup geliştirmedikçe, hayvan üretimini çoğaltmadıkça ve meralarda toplu bakım damları bir proje kapsamında planlanmadıkça, yem fiyatlarında ve hayvan ilaçlarında ucuzlama yapılmadıkça bu sorun hiçbir zaman çözülmeyecektir. Ayrıca köy meraları, hayvan ürünlerini yetiştirmek amacıyla köylerde kurulacak kooperatiflere verilerek, kooperatiflerinde üye olan yetiştiricilerine hayvan yemlerini ektirip hasat yaparak kendi ortak hayvancılarına dağıtarak yem giderini azaltma girişimlerinde bulunmasıyla, kısacası hayvancımızı üzmeden, küstürmeden ucuz et elde etmemizin yollarını bulmamız gerekir.

Sebze ve meyve fiyatlarında ki dengesizliklerden dolayı köylerimizde genç nüfus para kazanamadığı için şehirlere göç ederek fabrikalarda işçi olarak çalışmaya başlama tercihleriyle köylerini terk etmişlerdir. Bir de hayvan yetiştiricimiz azalırsa, hepimizin canı yanar! Önemli olan aradaki haksız kazançları elde edenlerle sağlıklı mücadele vererek ve gerek sebze ve meyve üreticilerinin, gerekse hayvan yetiştiricilerinin girdi masraflarını düşürerek ve kooperatifleşmeye önem vererek güzel sonuçlar alınabilinir.

Anlayamadığım diğer bir konu, çiçek mezatlarındaki satışlarda KDV oranının % 18 olması. Bu nedenle çiçek fiyatlarındaki artış gözle görülür bir şekilde yükseliyor. Oysa ki KDV % 8 olsa, herkes daha ucuza çiçek alsa, daha iyi olmaz mı? Çiçek hem ruhu hem de insanlar arasındaki sevgiyi arttırır. Çiçek lüks değildir.

İnşallah büyük market zincirleri bundan sonra sebze ve meyve ürünlerini de, eti ucuza satacakları gibi ucuza satarlar.

Sevgili dostlarıma sigarasız bir ortamda sağlıklı yaşamlar dilerim.

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/ucuz-et.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz