BİR HAYAL İLE BAŞLAR

6000

Bizde pek ismi bilinmez, ama Güney Fransa?da bir efsane isimdir Pierre LAFFITTE. İki dünya savaşını da gören bir Jeoloji mühendisi o. Yaptığı en büyük zemin etüdü ise bugün Fransayı değiştiriyor. Pariste 1960 lı yıllarda ülkenin gelişmesini konuşan strateji gruplarında attığı bir fikir onu bir hayalin peşine düşürüyor. Belki bu tartışmalardan belki de desteklediği fikri yapıdan olsa gerek merkezi idareden çok Adem-i merkeziyeti savunmuş, 21. Yüzyılda yeni bir Floransa kurmak gerektiğini anlatmıştır. "Bilgelik, Bilim ve Teknikleri kucaklayan Uluslararası Şehir" kurmak onun en büyük hedefi idi. Güçlü bir fikir olarak: "çapraz-döllenme", Pierre Laffitte tarafından icat edilen bir terimdir, tüm önemli yeniliklerin farklı kültür kafalarından doğacağını anlatıyordu. Ekonomik kalkınmaya model olacak bir yöntemi Fransız  Rivierasında böyle başlatmış, büyük bir kutup başlatmak için beyin gücü kullanmanın, ağır sanayiye dayalı çalışmadan katma değeri yüksek ArGe yapılanmasını kurmaya çalışmış, bölgenin batı için kutup yıldızı olmasını sağlamıştır. Adına da Sophia Antipolis demiştir.

Kurak topraklardan bilim şehrine

Hepimizin bildiği CANNESin ünü o zamanlarda da Akdeniz kıyılarını turizm cenneti olarak geliştirmekte idi. Fakat Lafette bu bölgede kendisine denizin 5 Km içinde kurak ve çorak bir bölgede bir Teknokent kurma fikrini ortaya atmış, ve bunu uluslar arası bağlantıları ve Paristeki ilişkileri ile güçlendirmiştir. Geçen hafta yaptığım ziyarette Sophia Antipolis, dünyanın pek çok firmasını ve buluşunu bünyesinde barındıran bir tekno Şehir projesine şahit olduk. Amedeus, Dow Chemicals, Toyota, Alenia, Dassault Systems, Bosch, Honeywell, Accor ve daha pek çok uluslar arası firma bu bölgeye çapraz etkileşim için geliyor. Turizmin güçlü olduğu bölgeye bu aylarda bir sessizlik çöküyor fakat Sophia Antipolis bunun tersine yılın 12 ayı canlılığını koruyor. Burada ekonomi ve ekoloji birleştirilmiş, Park turizmi, güneş turizminden öne geçmiş. Sanayi kirliliği yerini temiz ve yüksek getirili sanayiye bırakmış.

1970 yılında kurulan aynı stratejik vizyonu ile Pierre Laffittenin sürüklediği bu eylem artık bir marka olmuş ve dünyaya pazarlanıyor.

Bazı rakamlar

Bölgede mekanik üretim yapılmıyor. 1400 kadar firma ArGe yapıyor. 5.8 milyarUSD yıllık ciro üretiliyor. En yakın rakip sektörleri olan turizme bu yüzden fark atmışlar, 5milyarUSDlik Fransız Rivierasının türizm gücü azalıyor ama Bilim Teknolojiden elde edilen gelir artıyor. Zamanı çok iyi kullanmışlar, kurulduğu 40 yıl önce kimse bu ihtimali vermemiş. Başarı kriterleri bilinen niceliklere göre değil uzun vadeli planlara göre belirlenmiş. Bir bilgisayar donanımının tek başına bir anlam taşımadığını, buna karşılık üzerine kurulacak yazılımın daha değerli olduğunu keşfetmişler, otuz yıl önce bu kurak ovada küçük birer tavşan olan L?Oreal, Searle, Dow Chemical, Amadeus gibi firmalar burada yaptıkları ArGe ile büyümüşler. 30.000 yetişmiş iş gücü burada barınıyor ve ülkesindeki en yüksek ücretleri alıyorlar, 70 ülkeden araştırmacı burada çalışıyor. 5000 öğrenci teknolojiyi bu bölgeden öğrenmeye başlıyor. Artık Sophia Antipolis bir marka olmuş ve bu tecrübelerini tüm dünyaya yaymaya çalışıyor. Bahreynde Genesis isminde Teknopark kurmuşlar, diğer Ortadoğu ülkeleri de sırada. Artık uydu teknokentler kurmak istediklerini ve bu maksatla IASP isminde uluslar arası teknokentler birliğini kurmuşlar.

Bundan 45 yıl önce Lafitte?nin hayali bugün Fransanın yeni yüzü olmuş. Hayal edebiliyorsanız yapabilirsiniz, işte Sophia Antipolis bunu başarmış. Bugün bizim tekntlerimizde sadece vergi avantajı motivasyonu etkili iken Sophia Antipolise firmalar gerçek ArGeyi yapabilmek için üzerine para ödeyerek giriyorlar. Bizim de Bursada böyle bir hayalimiz var, Türkiyenin teknolojisini Buradan üretebilir miyiz? Bacasız sanayi ArGe yi burada başlatabilir miyiz? Dualarınızı bekliyoruz.

Kaynak : http://yenisehirim.com/yazar/mustafauysal.html

Yazarın Tüm Yazıları

BİR HAYAL İLE BAŞLAR