SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN DOST OLAN PROBİYOTİK BAKTERİLER

340

Bağırsaklarımız vücudumuzun ikinci beynidir. Yediğimiz besinlerin sindirimini yapmasının yanı sıra vücudumuz için zararlı etkileri olan bakterilere karşı da bizi korur. Bağırsaklar bu etkilerini birçok yararlı bakteriye sahip olmaları sayesinde gerçekleştirir.  Bu yararlı bakterilere probiyotikler denmektedir. Probiyotikler ağız yoluyla yeterli miktarda alındığında bağırsakların doğal dengesini koruyarak bir duvar oluşturur ve zararlı bakterilere karşı bariyer görevi görür.

Probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığın tedavisinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir. İshal ve kabızlıkta iyileştirici etkisi olduğu,  kanser riskini azalttığı, kan kolesterol düzeylerin düşürdüğü, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olduğu, alerji belirtilerini azalttığı, şeker hastalığına yakalanma riskini azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Ayrıca alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasını da önlediği bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar probiyotiklerin obezitenin tedavisinde kullanıldığında etkili sonuçlar verebileceğini göstermiştir.

Probiyotikler yoğurt, kefir gibi süt ürünlerinde bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizde tahılların mayalanması ile yapılan tarhana, boza ve şalgam suyunun da probiyotik özelliği bulunmaktadır. Mucizevi besin olan anne sütünü alan çocuklarda bu yararlı canlıların daha fazla olduğu görülmüştür. Ancak bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanımı bağırsaktaki probiyotiklerin sayısını azaltmaktadır.

 İnsan sağlığı için birçok yararlı etkisi bulunan bu dost canlılar önemsenmelidir. Probiyotikler  vücudumuz için yararlı olan sağlık etkilerini yeterli ve düzenli olarak tüketildiğinde göstermektedir. Bu yüzden günlük beslenmede probiyotik içeren bu besinlere yer  verilmelidir. Bu canlıların sindirim sisteminde gelişmesini sağlamak ve ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı olabilmek için bebeklerde ilk 6 ay sadece anne sütü tüketilmesine önem verilmelidir.  Ayrıca doktor tavsiyesi dışında antibiyotik kullanımından uzak durulmalıdır.

-

Kaynak : http://yenisehirim.com/yazar/tugbatuna.html.html

Yazarın Tüm Yazıları

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN DOST OLAN PROBİYOTİK BAKTERİLER

Karbonhidratlardan Uzak Durmak Ne Kadar Doğru?

YO-YO DİYETİ