YENİŞEHİR MEYDANINA KAVUŞUYOR

YENİŞEHİR MEYDANINA KAVUŞUYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ancak yüklenici firmanın işi durdurma noktasına geldiği Yenişehir meydan düzenleme, çarşı cephe ve zemin sağlıklaştırma çalışmaları, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Ataş’ın devreye girmesiyle hız kazanıyor. Dünyanın ekonomik krizi konuştuğu bir dönemde yatırımları hız kesmeden sürdürdüklerini belirten Başkan Aktaş, “Devam eden işleri bitireceğiz demiştik. Bu noktada hiçbir şey mazeret olamaz. Meydan düzenleme çalışmaları hemen yarın başlıyor ve Kasım ayı sonuna kadar da zeminle ilgili sorunlu kısım tamamlanacak” dedi.

Ulaşımdan altyapıya, çevreden tarihi mirasa kadar her alanda Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçenin de daha sağlıklı ve yaşanılabilir hale gelmesi adına çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında Yenişehir ilçe merkezinin kalbi konumundaki belediye binası önündeki meydan ve çarşı bölgesinin de modern bir görünüme kavuşması amacıyla ‘cephe sağlıklaştırma ve Balibey Çarşısı üst örtüsü yapımı’ projesi, Ocak ayında ihale edilmiş ve kazanan firmaya Nisan ayında yer teslimi yapılmıştı. Çarşı içindeki zemin kaplama çalışmalarına Haziran ayında başlayan firma, dolar kurundaki yükselişi de bahane ederek çalışmaları durdurma noktasına gelirken, yarım kalan işler çarşı esnafı ve bölge halkının şikayetlerine yol açtı.

Çalışmalar başlıyor

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik’in de konuyu birkaç kez gündeme getirmesinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yenişehir’e giderek, proje uygulama alanını gezdi. Beraberindeki Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, AK Parti İlçe Başkanı Adnan Kamil ve Büyükşehir bürokratları ile çarşıyı dolaşan Başkan Aktaş, aksayan çalışmayla ilgili olarak esnafın şikayetlerini de ilk ağızdan dinleme fırsatı buldu. Başkan Aktaş, cep telefonu ile yüklenici firmanın sorumlusu ile görüşüp, çalışmaların hemen başlatılmasını istedi ve gerekli ödeneklerin sağlanacağını söyledi. Müteahhit firmadan ay sonuna kadar zemin kaplama işinin tamamlanacağı sözünü alan Başkan Aktaş, bu müjdeyi de esnafla paylaştı.

Hizmette mazeret yok

Daha sonra Yenişehir Belediye binasına geçen Başkan Aktaş, burada yaptığı açıklamada meydan düzenleme çalışmalarının yarından itibaren başlayacağını ve ay sonuna kadar da zeminle ilgili sıkıntılı bölümün tamamlanacağını açıkladı. Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde ekonomik türbülansın yol açtığı bir sıkıntı olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Ama bunlar bizim için mazeret değil. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan yatırım hamlesi 16-17 yıldır devam ediyor. Ben burada Yenişehir esnafımızdan ve halkımızdan haklarını helal etmelerini istirham ediyorum. Şikayetlerinde ne kadar haklı olduklarını burada kendim de gördüm. Özellikle döviz hareketliliğinden sonra iş yapmama yönünde bir dinç oluştu. Çünkü ihaleyi aldıkları zamanki maliyetlerle şimdiki maliyetler arasında farklar oluştu. İnşallah çalışmalara hemen başlayıp, kısa zamanda da tamamlayacağız. Gayet zor bir süreçten geçiyoruz. Bu dönemi en hasarsız şekilde atlatmak adına teyakkuz halindeyiz. Yatırımlarımız da hız kesmeden devam edecek. Otomotiv test merkezi, Yüksek Hızlı Tren, Otoyol gibi yatırımlarla Yenişehir’in geleceği aydınlık” diye konuştu.

HABER: NİHAT BIÇAK

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/yenisehir-meydanina-kavusuyor.html.html

Yorumlar

 • Ahmet CAN

  Ahmet CAN

  Süleyman Çelik seçilmeden önce,Yenişehir'in en merkezi ve önemli caddesi olan Cumhuriyet caddesinin yaya kaldırımları perişan durumdaydı,Başkan süresini tamamladı aynı.Tek bir taş değiştirilmedi.Belediyenin önündeki taşlar 3 senedir kırık,dökük.Yağışlı havalarda bastığınızda üzerinize su sıçrıyordu.Bir yıl kadar evvel yapılmaya başlandı,geçtiğimiz Ramazan bayramında biteceği söyleniyordu,seçime kadar bitirebilirlerse bravo.Yapılan işin işçiliği de malzemesi de üçüncü sınıf.Yenişehir sanıyorum kapalı bir pazaryeri olmayan sayılı ilcelerden.Anadolu'da kasaba düzeyindeki yerleşim yerlerinde çok güzel düzenlenmiş pazar yerleri gördüm.Son olarak;Belediye meydanının karşısına geçin bakın.Burada güzel olan bir tek ağaç var mı?Hepsi ömrünü tamamlamış çok çirkin görünümlü ağaçlar.Orman işletmesinden gerekli rapoıru alıp,bu ağaçları kesip yerlerine bu meydanı güzelleştirecek ağaçlar dikmek çok zor ve maliyetli bir iş mi?Şehrin ana geçiş güzergahı bitişiğindeki saat kulesi meydanındaki görünüm,doğunun en ücra ilcelerinde yok.Küçük plastik tabure ve sehpalar ile plaj şemsiyeleri yüz karası.İki esnafın burayı sakil bir park gibi işletmesine belediyenin göz yumması inanılır gibi değil.Keza Osmangazi endüstri meslek lisesi müştemilatı aynı durumda.Bu yerlerin işletilmesi gerekiyorsa,gereken yenileme ve düzenlemeleri yapar,müstecirlere de gerekli şartları getirir faaliyetlerine izin verirsin ama böyle sahipsizce olmaz.Her insan kendisini bilir.Bence adam olan hizmet etmeyeceğini,edemeyeceğini bile bile koskoca bir ilcenin ve insanların kaderi ile oynayacağı bir görev için aday olmaz, olmamalı.İnsanımızda partisine bakmadan hizmet edeceğine inandığı kişiyi Başkanlığa getirmeli ki;Bülen Hamdi Cingil'le olduğu gibi bir 12,5 yıl ve Sülayman Çelik'le olduğu gibi bir 5 yıl daha kaybedilmesin.

 • Gül

  Gül

  Çok teşekkür ediyorum yenişehir'e yenilikler geliyor

 • Cemal

  Cemal

  Hiç bi.şey olcağı yok zaten yapılan projeler TKY den yoksun şöyle ailece çoluk çocuk oturacağımız bir yeşil alan park olmadığı gibi ilçemiz nerdeyse bitik surumda belediye önündeki eski park çocukluğumuzda daha güzeldi şimdi yapılan şeyler 3- 5 senelik yap boz bursa zaten kendini batırdı doğanbey tokisiyle timsah stadıyla karayolu metrosuyla yerin altına indiremediler yenişehire bi faydaları olmaz biz yenişehirliler olarak kent meydanını para toplayarak yaptıralım iyi bir mimarla anlaşıp tek çare bu

Yorum Yaz