YENİŞEHİR’DEKİ LİSEDE “ETİK” TARTIŞMASI!

YENİŞEHİR’DEKİ LİSEDE “ETİK” TARTIŞMASI!

Yenişehir’de lise öğrenim gören öğrenci, dersler öncesi parmağını sıraya sıkıştırınca yaralandı. Öğrencinin ailesi, okul yönetiminin, öğrencinin parmağında önemli bir şey olmadığını” bu sebeple okula 112 çağırmanın etik olmayacağına ilişkin iddia ortaya attı.

Tartışmalara neden olan omay, Yenişehir Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sağlık bölümünde yaşandı. İddiaya göre 14 yaşındaki Berkay Künen isimli öğrenci kırık olduğu iddia edilen sıraya dayandığı sırada, sıra ile birlikte yere düştü ve parmağını sıraya sıkıştırıp yaralandı. Künen'e öğretmeni buz kompleksi yaptı. Yaşanan olay okul idaresi tarafından öğrencinin ailesine haber verildi. 

Etik tartışması…

Edinilen bilgiye göre; Berkay Künen'in telefonla İznik’teki ailesini arayan öğretmeni, telefonu açan hala Mesude Künen'e "Küçük bir kaza yaşandı, korkulacak bir şey yok, buzla müdahale ettik öğrencinizle ilgilenin" dendi. Bunun üzerine Mesude Künen ise kendisinin okula gelmesinin 1 saati bulacağını belirterek çocuğu her hangi bir hastaneye kendi imkanlarıyla ulaştırmalarını ya da 112 ekiplerine haber vermelerini istedi. Okuldan, bunun etik olmayan bir davranış olacağını belirtip halanın isteklerini yerine getirmedi. 1 saat sonra okula ulaşan yakınları tarafından 112 eşliğinde İznik Devlet Hastanesi'ne götürülen Berkay Künen'in yapılan kontrolünde serçe parmağının kırık olduğu ortaya çıktı. Eğitim gördüğü bölümde kazanın nasıl olduğunu anlatan Berkay Künen, "Sıraya dayanıyordum. Kırık olan sıra ile birlikte düştüm. O sırada parmağıma sıra çarptı. "Öğretmeni çağırdım buz tuttuk. Daha sonra da halam Mesude Künen'i aradık" dedi.

Hala "Esas yapılanlar etik değil" 

Öğrencinin halası Mesude Künen ise, yaşananların hiçbir şekilde etik olmadığını savunarak, "Ya başka bir şey olsaydı. Travma geçirseydi, kanamalı bir şey olsaydı ne olacaktı. Bana etikten bahsediyorlar. Onların yaptığı etik mi? Bu durumdan kesinlikle şikayetçi olmayı düşünüyorum. Parmağının sakat kalma durumu var. Sıralar zaten kırıkmış, kırık sıralarda okuyorlar. Bu olayın ardından ise bugün o sıraları tamir etmeye başlamışlar. Üstüne sağlık okulunda böyle bir olay nasıl olur ve müdahale etmezler aklım almıyor" dedi. Kaymakamlık inceleme başlattı 

Öte yandan olayın ardından vakit kaybetmeden harekete geçen Yenişehir Kaymakamlığı yaşanan olayda ihmalin bulunup bulunmadığını ortaya çıkarmak için inceleme başlattı. Sağlık dersine giren öğretmenin ilk etapta gereken ilk müdahaleyi yaptığı, ancak sonrasında okulun müdür yardımcısı ile birlikte 112 çağırmanın gereksiz olduğuna kanaat getirdikleri, akabinde çocuğun yakınları tarafından götürüldüğü hastanede operasyon geçirdiği, öğrenci yakınlarıyla yaşanan etik değil tartışmasının incelendiği, okul idaresinin konuyla ilgili ihmalinin olup olmadığı görevlendirilen müfettişlerin vereceği rapor doğrultusunda ortaya çıkacağı ve rapora göre idari ceza verileceği bildirildi. 

OKUL İDARESİNDEN OLAYLA İLGİLİ CEVAP

Berkay Künen, sabah saatlerinde parmağından ameliyat olurken, Yenişehir Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idaresi de şu açıklamayı yaptı: Lise birinci sınıf  Öğrencimiz Berkay Recep Künen, 04/12/ 2018 Salı sabahı ders başlamadan önce sınıf ortamında sıranın üzerinden kaymış sıra serçe parmağnın üzerine düşmüştür. Bu durum neticesinde serçe parmağının ezildiğini beyan ederek öğretmeni Sevgi Eren'e ulaşmıştır. Sevgi Eren Öğretmen Sağlık Hizmetleri Alanı öğretmeni olup, olaya bilinçli müdahale etmiş ve soğuk buzlu pres uygulaması yapmıştır. Öğretmenin beyanına göre açık yara kanama vb. olmadığı için çocuk teskin edilmiş, acil bir durum olmadığı için 112 ye haber verilmemiştir. Veli aranmış durumdan haberdar edilmiş ve okula gelerek çocuğu hastaneye götürmesi istenmiştir.

Öğrenci babası okula gelerek çocuğu acile götürmüş ve ortopedi kliniğine yönlendirilmiştir. Ortopedi doktoru Abdullah Obut serçe parmakta kırık olduğunu belirleyip bugün öğrenciyi ameliyata almıştır. Bugün ameliyat öncesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz ve okul müdürü Metin Azaklı  öğrenci ile  velisini  hastanede ziyaret edilerek geçmiş olsun dileğinde bulunulmuştur.

HABER: NİHAT BIÇAK, YENİŞEHİR– HALİL ATAŞ, İZNİK

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/yenisehirdeki-lisede-“etik”-tartismasi!.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz