ZENGİN TOPRAKLARIN FAKİR ÇOÇUKLARI!

ZENGİN TOPRAKLARIN FAKİR ÇOÇUKLARI!

ZENGİN TOPRAKLARIN FAKİR ÇOCUKLARI

Sevgili dostlar..

Verimli topraklara sahip olmamıza rağmen, maalesef ülkemizin o güzel köylerindeki gençlerin çoğunun köylerde geçim derdine düştüklerinden, bir çoğunun da şehirlere göç etmesi sebebiyle, verimli toprakların ekimin olmayışı, boş kalmasıyla samanı bile yurt dışından ithal edecek duruma düşmemiz, üreticinin yetiştirdiği ürünü pazarlama safhasında aradaki komisyoncuların elinde oyuncak olması nedeniyle para kazanamaması sonucunda,zengin toprakların fakir köylü gençlerinin göç olayını durdurmak için, hükümetin önemli adımlar atması gerekir. Aksi takdirde şu anda yaşanan köylerde tamamen yaşlıların kalmasına sebeb verecek bu durum karşısında, MİLLİ EKONOMİN TEMELİ ZİRAAT OLMASI gerekirken maalesef tarımdan, kısacası gıda üretiminden uzaklaşmak, olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Her şeyin başı eğitimdir. Başlangıçta üretiçi ile çiftçiyi ayrı katogorilerde değerlendirmek suratiyle, üretiçilerimize ziraat mühendislerimizin danışmanlık sistemindeki kırtasiyeciliği azaltarak ve yeni bir danışmanlık sistemi oluşturarak, çiftçi ile üretiçilerimizi tarlada birleştirebilecek bir oluşum sağlıyabilecek diplomalı üretiçiler yetiştirecek ortama sahip olabilecek ve her köylerde kurulabilecek kooperatifler suretiyle, pazarlama sistemine yenilikler getirecek, projeleri devreye koyabilecek ortamlar sağlanması önemlidir.

Tarımda girdi masraflarının (Mazot, gübre, tohum, ilaç, işçilik) yüksek oluşu sebebiyle, yetiştirilen ürün maliyetinin yüksek çıkmasına mani olabilecek bazı düzenlemelerin, hükümet tarafından yapılarak, üreticilerimize olumlu şekilde yansıyacağına eminim.

Ürün tüketimine ve ihracata göre planlı, programlı bir ekim sistemi geliştirmediğimiz sürece, maalesef SAĞLIKLI BİR TARIM POLİTİKASI yürütmek bence imkansızdır. Aksi taktirde TARIM bir arpa boyu ileri gitmez

Sevgili dostlarıma sigarasız bir ortamda sağlıklı yasam dilerim.

    

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/zengin-topraklarin-fakir-cocuklari!.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz