18 TEMMUZ MİKROGİRİŞİMCİ KADINLAR GÜNÜ

18 TEMMUZ MİKROGİRİŞİMCİ KADINLAR GÜNÜ

Türkiye  İsrafı  Önleme  Vakfı  Mütevelli  Heyeti  Başkanı  ve  Türkiye’de  Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül “Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı.”

Türkiye’de  Nobel  Barış  Ödüllü  mikrokredi  uygulaması;  18  Temmuz  2003  tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her birisi 500 lira olan çeklerle, 6 yoksul kadına toplam 3.000 lira mikrokredi verilmesiyle başlatılmıştı.  Prof.  Dr.  Aziz  Akgül “Türkiye’de  hiç  kimse  ilk  sermaye  olarak  dağıtılan  500  lira  ile  gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı.”

 Prof. Dr. Aziz Akgül “Bugün itibariyle dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğumuz ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteği 1 milyar 150 milyon lirayı aştı.”

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Halil Fatih Akgül “Türkiye Grameen Mikrofinans Programı bugüne kadar 200 bin kadını ekonomik hayata dâhil etti…”

Halil Fatih Akgül “2003 yılından beri kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunarak aile ve  ülke  ekonomisine  katkıda  bulunan  tüm  başarılı  mikrogirişimci  kadınların  18  Temmuz Mikrogirişimci Kadınlar Günü Kutlu Olsun.”

Halil Fatih Akgül “Sermaye desteği bulamayan kadın girişimcileri desteklemeliyiz. İşsizliğin ve  yoksulluğun  azaltılması  amacıyla  mikro tedbirlerin  de  alınması  gerektiğini  de unutmamalıyız…”

Birleşmiş  Milletler  tarafından  2015  yılında  belirlenen  ve  Türkiye’nin  de  altında  imzasının bulunduğu  “2030  Sürdürülebilir  Kalkınma  Hedeflerinden”  birincisi  olan  “her  çeşit yoksulluğun  2030  yılına  kadar  ortadan  kaldırılması”  hedefinin  gerçekleşmesi  için mikrokredi en önemli strateji olarak seçilmiştir.

Prof.  Dr. Aziz  Akgül “Sermaye  desteği bulamayan dar gelirli kadınlara mikrokredi desteği sağlamak  için  Türkiye  Grameen  Mikrofinans  Programı  2  milyar  adet  MicroCreditToken adında kripto para üretmiştir…”

Prof. Dr. Aziz Akgül “MicroCreditToken’ın vizyonu, bütün dar gelirli kadınların, ekonomik refahlarının  finansal  hizmetler  yoluyla  iyileştirme  fırsatına  sahip  olduğunu  kabul  ederek, dünyadaki iyilik hareketini tetiklemek ve dünyanın her yerinde tüm hayır işleri için tek bir para birimi kullanılmasını sağlamaktır…”

Halil Fatih Akgül “MicroCreditToken çok yakın bir zamanda borsada yerini alacak ve tüm dünyada sosyal ve ekonomik kalkınmaya adanmış bir program olan mikrokredi uygulamasına fon sağlayacaktır…”

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/18-temmuz-mikrogirisimci-kadinlar-gunu.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz