CHP’DEN ŞİŞECAM İŞÇİLERİNE DESTEK

CHP’DEN ŞİŞECAM İŞÇİLERİNE DESTEK

CHP Yenişehir İlçe Başkanlığı’ndan, Yenişehir’deki Cam işçilerine destek.

Kristal İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Mehmet Dikmen’i ziyaret eden CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse ve Yönetim Kurulu Üyelerinden, ücretsiz izine çıkartılan cam işçilerine destek geldi. Ziyarette konuşan Ahmet Köse, fedakarlık sırasının Şişecam’da olduğunu söyledi.

CHP Yenişehir İlçe Başlkanı Ahmet Köse daha sonra şunları kaydetti:

‘Yenişehir'deki Şişe Cam Fabrikalarından Anadolu Cam'ın 12 tane cam işçisini ücretsiz izne çıkardığını, 10 işçiyi daha çıkarmayı planladıklarıni öğrendik.

Ucretsiz izne çıkarılan işçilere İskur tarafından günlük 39 lira gibi ev kirasını karşılayacak kadar bir para verilmektedir. Bu insanların aileleri var. Bu insani ve vicdanı olmayan uygulamanın Sısecam gibi dünya ölçeğinde büyüklüğe sahip bir kurumun çatısı altinda olması şaşırtıcıdır.

Pandemi sürecinde işçi çıkarmayı yasaklayıp, bunun yerine işçileri ücretsiz izne göndermeyi öngeren 3135 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararını, basit uygulamalarına dayanak yapmaları bu sirketin kurumsallığı, büyüklüğü ve mazisiyle çelişmektedir.

Bu firmanın baska illerde ve yurt dışında da fabrikaları var. Bu uygulamanın sadece Yenişehir Anadolu Cam da olması da ilginçtir.

Bu gün meclis üyelerimiz ve yöneticilerimizle  işten  çıkarılan  arkadaşları ve Kristal-iş Bursa Bölge Başkanlığı'nı ziyaret ettik. Onları tek tek dinledik. Umutları azalmış ve üzgün gördük. Ikram ettikleri çay ve samimi sohbetleri için isçi arkadaslarima ve Bolge başkanı Sayın Mehmet DIKMEN'e teşekkür ederim.

Bu isçiler  gecmiste grevden vaz geçip işbaşı yaptılar. Çalıştıkları kurumu sahiplenerek zorlu koşullarda şikayet etmeden çalıştılar. Şimdi fedakarlık sırası Şişecam Fabrikaları A.Ş.'dedir.

Kocaman kurum işçi sendikası içinde yaşanan çatışmalarda taraf olmamalıdır. Şişecam, sendika yöneticilerinin  aralarındaki kişisel mucadelelerden kendini soyutlayarak, bu 12 emekçiyi fabrikayı ilgilendirmeyen basit bir çatısmaya kurban etmemelidir.

Şişecam kendine yakışanı yaparak, bu günahsız 12 işçiyi hemen işlerine ıade etmeli, Yenişehir kamuoyunun da vicdanını yaralayan bu sakat uygulamaya son vermelidir.

Sendika içinde mevki ve mevzi sahibi, kocaman insanlar da şunu bilmelidirler ki, o makamlar kimseye baki değildir. Birbirinizle olan kavganıza  bu günahsız insanları alet ederek, onları işinden-aşından ederseniz bunun sizler için de bir faturası olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Biz alın terinin ve emeğin, ekmeği ellerinden alınan emekçilerin yanında yer alarak onların sesi olmaya devam edeceğiz. Bu  haksızlığı, vicdani ve insani olmayan uygulamayı gerekirse partimizin grup toplantısında ve TBMM de dillendirecegiz. Cam işçileri kimsesiz değildir. Kamuoyuna saygılarımla’.

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/chpden-sisecam-iscilerine-destek.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz