ÇİFTÇİ DOSTU KOOPERATİF: YAĞLI TOHUMLAR

ÇİFTÇİ DOSTU KOOPERATİF: YAĞLI TOHUMLAR

Bugünkü röportajımız Yenişehir Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Hakkı Çetin ile. Fatma Nur Durmuş sordu, Hakkı Çetin cevapladı. İşte soru ve cevaplar...

Fatma Nur Durmuş: Hakkı Çetin kimdir? Okurlarımız için kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Hakkı Çetin: Yenişehir’in Yolören köyünde doğdum. Osmangazi Lisesinde okudum. 2 çocuk babasıyım. Yolören’de ikamet ediyorum. Yenişehir çocuğuyum, çiftçiyim, üreticiyim. 2005’ten bu yana kooperatifçilik ve yerel tarımla uğraşıyorum. Şuan S.S. 307 SAYILI YAĞLI TOHUMLAR TARIM ŞATIŞ KOOPERATİFİ’NİN Başkanıyım. 2008’den bu yana başkanlığını yapıyorum.

Fatma Nur Durmuş: Yağlı Tohumlar Kooperatifinin bugünlere geliş sürecini anlatır mısınız?

Hakkı Çetin: 1962 yılında kurulmuş bir kooperatiftir. Bugüne kadar ilçe tarımına hizmet vermiştir. Ben bugüne kadar görev yapan bütün yönetim kurulu üyelerine, başkan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İlçemizde ve Türkiye genelinde tarıma dayalı kooperatifler olması lazım. Yağlı tohumlar kooperatifinin asıl amacı ilçede bulunan çiftçilik yapan ÇKS’YE kayıtlı çiftçilerin arpasını, buğdayını, mısırını ve ayçiçeğini alır en güzel şekilde değerlendirir. Sabit fiyatların biraz üzerinde alıp ortağı gözetir. Trakya Birliğe bağlı bir kooperatiftir. Genel merkezimiz Edirne’dir. Türkiye genelinde 48 tane kooperatifi vardır. 20 tanesi Güney Marmara’da geri kalanı Trakya bölgesindedir. 2 tane fabrikamız var. Aldığımız arpayı, buğdayı, mısırı veya ayçiçeklerini buralarda işliyoruz. Kaba yem ve yağlık ayçiçeği yağı yapıyoruz. Türkiye pazarına ve ortak üyelerimizle satışlarını yapıyoruz.

Fatma Nur Durmuş: Kooperatifinizin kuruluş amacı nedir?

Hakkı Çetin: Çiftçiye destek amaçlı kurulan bir kooperatiftir. Aynı zamanda kooperatifte birliğin karını da gözetiriz.  Fakat asıl amacımız ortağa, çiftçiye destek vermektir.

Fatma Nur Durmuş: Kooperatifiniz kaç yıldır hizmet vermektedir?

Hakkı Çetin: 1962 yılından buyana yani 57 yıldır Trakya Birlik hizmet vermektedir.

Fatma Nur Durmuş: Kaç üyeniz bulunmaktadır?

Hakkı Çetin: 800 tane ortağımız var. 3.200 tane de müşteri üyemiz var.

Fatma Nur Durmuş: Yağlı tohumlara üye olmak ne gibi avantajlar getiriyor?

Hakkı Çetin: Serbest piyasada arpa, buğday harman döneminde biraz bol olduğu için fiyatlar düşüyor. Yağlı Tohumlar Kooperatifi arpayı, buğdayı peşin bedelle ve borç karşılığı alabiliyor. Çiftçiye kış aylarında tohumunu gübresini yemini ayçiçeğini zirai ilaçların birçoğunun satışını yapıyoruz hatta nakdi avansta veriyoruz. Bizimle çalışan ortaklar rekolte veriyorlar. Mesela 50 dönüm ayçiçeği ektim diyorlar. Bizde ÇKS sisteminden ne kadar arazisi varsa bakarız. Ona göre nakit avans veririz. Daha sonra harman vakti geldiğinde çiftçinin arpasını, buğdayını piyasa şartlarının üzerinde borç karşılığı alırız. Hem borcunu ödemiş olur. Hem de değerinde malını satmış olur.

Fatma Nur Durmuş: Kooperatifinizde ne tür hizmetler verilmektedir?

Hakkı Çetin: Bir çiftçiye ne lazımsa hemen hemen her şeyini temin ediyoruz. Arpa, buğday, mısır, yağlık ayçiçeği tohumu getiriyoruz. Kimyevi gübre getiriyoruz. Zirai ilaç temin ediyoruz. 1 tane ziraat mühendisimiz var bu işe bakan. Çiftçinin bütün ana girdi kalemlerini temin edip, ortaklarımıza yaza vadeli satışlarımız ve peşin satışlarımız bulunmaktadır. Sadece satmakla kalmıyoruz. Takibini de yapıyoruz. Ziraat mühendisimiz köylere çıkıyor. Sıkıntılı olan tarlalarda bedava hizmet veriyor. Bir tane de kamyonet aldık. Kış şartlarında çiftçimiz traktörüyle gelemiyor. Kamyonetimizle yem ve gübre götürüyoruz köyüne kadar. Çok yönlü bir kooperatifiz.

Fatma Nur Durmuş: Kooperatifinizde hangi ürünleri satmaktasınız?

Hakkı Çetin: Kendi mamulümüz olan Biryağ, Trakyağ, margarin gibi katı yağ ve sıvı yağları satıyoruz. Biraz öncede belirttiğim gibi kimyevi gübrenin bütün çeşitleri, tarım ilaçlarını satarak ta hizmet veriyoruz.

Fatma Nur Durmuş: Yenişehir’de yılda kaç ton ay çekirdeği üretiliyor? Üretilen ay çekirdeği Türkiye’nin kaçta kaçını karşılamaktadır?

Hakkı Çetin: Yenişehir’in %70’i tarım potansiyeline sahiptir. Fakat sebze ve meyve biraz daha fazladır. Kendim Yolören’liyim. Ben ekmiş olduğum arazinin 10’da 8’ine sebze ve meyve ekiyorum geri kalan 2’sine de ayçiçeği ekiyorum. Burada yağlık ayçiçeği rekoltesi biraz düşük. Çerezlik daha çok kazandırdığı için geçiş var. Biber, domates ve fasulye türü ürünler ekildiği için ayçiçeği az. Türkiye’nin çok azını karşılayabiliyoruz. Şöyle söyleyeyim, Yenişehir’de 30 bin dönüm yağlık ayçiçeği ekiliyorsa, bunun 15- 20 bin dönümünü biz ektiriyoruz ve biz alıyoruz. Yenişehir’in %50-60 Pazar payına biz sahibiz.

Fatma Nur Durmuş: Ürünleri piyasanın üstünde alıyorsunuz. Bunun için ne söylemek istersiniz?

Hakkı Çetin: Bizim genel merkezimizde satın alma ve mamul satış müdürlerimiz var. Bunlar Türkiye piyasasını ve Dünya piyasasını araştırıyorlar. Ön görüşleri var tabi eski yıllardan da tecrübeliler. Ön avans niteliğinde bir fiyat oluşturuyoruz ayçiçeği harmanı başladığında. En önce Adana’da başlar. Bir çiftçi ürününü getirdiğinde yağ tahmin makinesiyle ziraat mühendisimiz römorktan çiftçinin gözü önünde 3 yerden ölçüm yapıyor. Getirilen ayçiçeğinin yağı ve asidi ne kadarsa çiftçiye o kadar fiyat biçiliyor.

Fatma Nur Durmuş: Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Hakkı Çetin: Tabi ki de var. Yenişehir çiftçisi bilinçsiz tarım yapıyor. Kendimden örnek vereyim. Geçen yıl ne para ettiyse bu yılda aynısını ekiyoruz. Şuan biber ve fasulye de düşüş çok kötü. Karpuz, patates, soğan da düşüşte. Bence bu tür kuruluşların başkanlarıyla görüşüp önümüzdeki yıl ne ekelim diye plan yapmamız lazım. Çiftçimiz biraz emniyet sibobunu çeksin işe sigortalı gitsin. Ekeceği ürünü bizlere sorarak yönlendirelim. Ayçiçeği kesinlikle zarar ettirmez diğerleri kadar kazandırmasa da… Çalışmış olduğu arazinin yarısını kuru tarıma ayırsa, geri kalanına da aile tarımına dönüp yapabildiği kadarını yapsa çiftçi bu kadar borçlanmaz. Benim temennim Yenişehir’de ayçiçeği ekimi biraz daha çoğalsın. Diğer ürünler biraz eksilsin. Son sözlerimde; herkesin yaklaşan Kurban Bayramını kutluyorum. Bütün çiftçilerimize de bol bereketli bir yıl diliyorum. Herkes emeğinin karşılığını inşallah alır.

Fatma Nur Durmuş: Değerli vaktinizi ayırdığınız için ve samimiyetiniz için size tekrar teşekkür ediyorum.

Hakkı Çetin: Ben teşekkür ediyorum.  Buraya gelip bana bu fırsatı verdiğiniz için.

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/ciftci-dostu-kooperatif:-yagli-tohumlar.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz