ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Dikkat eksikliği nedir?” sorusunun karşılığını tam olarak bilmeden “çocuğumda dikkat eksikliği var” diyebilen aslında yanlış yönlendirilen ebeveynler endişeleniyor ve çocuklarının da “ben güçsüzüm ben başarısızım algısını” kabullenmesine sebep oluyorlar. Tahmin üzerine “hiperaktif” teşhisi koymak doğru değildir! Çocuklarda öğrenme güçlüğüne sebep olan, çeşitli problemleri beraberinde getiren dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) psikolojik ve dönemsel bir süreçtir. Tedavisi mümkündür. Ama tedavi ihmal edilmemelidir.Germe egzersizleri,nefes egzersizleri ve davranış terapisiyle rahatsızlığı ortadan kaldırmak mümkündür.

Çocuk yaşlarda başlayan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmezse çocuğun ömür boyu yaşam kalitesini etkileyebilecek güçte bir problemdir.

. Örnek: çocuğunuzun sizi dinliyormuş gibi görünüp aslında dinlemediğini, sürekli başka hayallere daldığını gözlemliyor olmak dikkat eksikliği belirtilerinden biri olabilir. Bir oyunu veya faaliyeti tamamlamadan diğerine geçmek ve bunu sürekli tekrarlıyor olmak da dikkat eksikliği belirtileri arasında yer alır.

DEHB bazen de aşırı hareketlilik şeklinde kendini gösterir. Bu yüzden dikkat eksikliği belirtileriyle, hiperaktivite belirtilerini ayrı ayrı incelenmelidir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

 1. Dış seslerden veya önemsiz faktörlerden etkilenip  asıl meşgul olunan işten kopmak
 2. Sık sık hata yapmak ve dalgınlık şeklinde gözlemlenen sakarlıklar yapmak
 3. Konsantrasyon gerektiren oyun veya aktivitelerde başarısız olmak
 4. Oyun ve işler arasında hızlı geçişler yapmak; biri bitmeden diğerine atlamak
 5. Sohbet esnasında başka şeyler hayal edip karşıdakini adeta duymamak, anlatılanları akılda tutamamak
 6. Unutkanlık
 7. Görev ve sorumlulukları sürekli ertelemek

Şeklinde görülen davranışlar dikkat eksikliği belirtileri olarak değerlendirilebilir.

HİPERAKTİVİTE BELİRTİLERİ

Hiperaktif Nedir: Aşırı hareketlilik ve dikkatsizlik gibi öğrenmeyi etkileyecek güçte sorunlar yaşayan çocuklara hiperaktif denir.

 1. Aşırı hareketlilik, oturduğu yerde duramama.
 2. Aşırı konuşma
 3. Mobilyalara veya tırmanma amacı taşımayan nesnelere tırmanma
 4. Bir odanın içinde dahi olsa dolaşmaya çıkma

Söz konusu belirtiler yalnızca ev ya da okul ortamına özgü olmamalı, çocuğunuz aynı belirtileri farklı ortamlarda ve alanlarda da gösteriyor olmalıdır.

Bunlar sadece ipuçlarıdır. Kendi kendinize dikkatsiz veya hiperaktif teşhisi koyup “kızımda/oğlumda dikkat bozukluğu var” demek kesinlikle yanlış bir yaklaşımdır.

DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR?

Dokunma, koklama, tatma, işitme ve görme olmak üzere 5 duyu organından herhangi birinde yetersizlik (sağlıklı çalışmama) durumu olursa dikkat eksikliğine sebep olabilmektedir. Bununla birlikte;

 • Düzensiz uyku,
 • Sağlıksız beslenme,
 • İyi dinlenememe

gibi organizmaya bağlı sebeplerden kaynaklanabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi çok yönlü bir inceleme gerektirir.

Çocuk yaşlarda yeterince dikkat egzersizi yapmamış olmak veya dikkat geliştirici faaliyetlerde çok fazla bulunmamak, ilerleyen yaşlarda konsantrasyon yeteneğimizi köreltebilir. Beyin, az kullanılan alanlarda tembelleşebiliyor. Bu bir hastalık olmamakla birlikte, yaşıtlarımıza oranla odaklanma sorununu daha fazla hissetmemize neden olabiliyor. Dolayısıyla, erken yaşta oyun, kitap, spor ve benzeri etkinliklerle bol bol beyin egzersizi yapmak, dikkate dayalı bozuklukların önüne geçmek için önemlidir.

Çocuğunuza DEHB tanısı konması durumunda çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Genellikle ilk tercih edilen yöntem ilaç değildir. Davranış terapisi küçük çocuklarda daha başarılı olmaktadır. Davranış terapisinin asıl amacı çocuğun bir duruma ya da ortama yaklaşım şeklini değiştirmektir. Oyun şeklinde tasarlanmış dikkat ve konsantrasyon egzersizleri sayesinde çocuğunuza ısrar etmek zorunda kalmadan dikkatini güçlendirebilirsiniz. Çocuğunuz tablet, telefon veya bilgisayar ile oyun oynadığını düşünürken aslında dikkat ve konsantrasyon egzersizleri ile meşgul olur. Hem eğlenir hem gelişir.

AYRICA evde bir düzen ve rutin oluşturmak ÖNEMLİDİR. Bu rutin çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre genel hatlarıyla günlük bir programdan, belli işlerin belli saatlerde yapıldığı daha çeşitli bir programa farklı şekillerde oluşturulabilir.

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/cocuklarda-dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu.html.html

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

  İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz