ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞTİREN ETMENLER

ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞTİREN ETMENLER

1. Geniş Bir Mekan

Çocukların geniş ve ferah bir ortama sahip olması özgüvenlerini geliştiren en önemli etmenlerden biridir. Apartman dairelerine sıkıştırılmış yaşam alanlarımız var. Ve dairelerimizin bir odasını ki bu, en büyük oda olan, misafir odası; her zaman kapalı tutuluyor. Bilinmelidir ki çocukların zihin kabiliyetlerin gelişmesi için, hareketlerinin taşkın olmaması için çocuklara büyük oda verilmelidir.

Çocuklarımızda görülen hiperaktivite, a-sosyallik, içe kapanıklık gibi bazı bozukluğu olması olağandır. Çocuklarımızı yapma, elleme, dokunma gibi sözcüklerle büyütürsek çocuklarımız özgüvenlerini yitirir.

Çocuklarımızın dili oyundur. OYUN sayesinde çocuklar empati becerilerini geliştirir, rahatlarlar. Aynı zamanda oyun çocukların iletişim kurabilmelerini ve hayatı öğrenebilmelerini sağlar. Çocuklarımızda geniş ve ferah ortamlarda oynayalım ve oynamasına fırsat tanıyalım. Çocuklarımızı günlük işlerimize dahil edebiliriz. Birlikte bulaşık yıkayalım, yemek için sebzeleri doğrayalım, temizlik yapalım. Bizler telefonlara ve TV’lere kilitlenirsek onlara da bunu aşılamış oluruz.

2. Çocuklarımızı Oldukları Gibi Kabul Etmek

Anne çocuğunu sokakta görüyor. Üstü başı kirlenmiş, burnu akmış.

Tablo 1: Oğlum bu ne hal, çok pis görünüyorsun! Ben sana üzerini kirletme demiştim!

Tablo 2: Canım oğlum! Seni çok özledim! Gel sarılalım!

Hangi çocuk 20 yaşına geldiğinde sevgi eksikliğinden dolayı duyusal ve psikolojik sorunlar yaşar?

Unutmayalım ki çocuklarımızda ergenlikle birlikte ortaya çıkan davranış bozukluklarının sebebi çok küçük yaşlardaki yaşantılarıdır. Tabiki anne-baba çocuklarını seviyor ama bunu ne kadar ve nasıl hissettiriyor?

Her anı denetlenen, belli koşullar gerçekleştiğinde sevgi ve ilgi gören (okulda iyi notlar alma), her davranışı kontrol altına alınan çocuklarda tikler, saplantılar, kişilik bozuklukları ortaya çıkacaktır.

ANNE-BABA

MUTLU ÇOCUKLAR başarıyı yakalayabilir. Başarı kavramı her çocuk için özeldir. Okul başarısı yüksek çocuklar meslek hayatında başarılı olmayabiliyor. Ya da meslek hayatında başarılı olanlar aile hayatında başarılı olmayabiliyor. Bunda aile hayatının çok önemi vardır. LÜTFEN çocuklarımız mükemmel olsun diye hırslanmayalım. Çocuklarımız mutlu olsun! Sevgimizi hissetsin!

3. Çocuklarımızın Güzel Yanlarını Keşfetmek

Anne-baba çocuktaki olumsuz, hatalı ve eksik davranışı görmek yerine onların güzel davranışlarını görmeli ve devamlılığı için güzel davranışları dillendirmelidir.

Çocuklarımız söz konusu olduğunda ödev yapmıyor, kahvaltı yapmıyor, bilgisayarla çok vakit geçiriyor gibi  davranışlarından şikayetçi olmak yerine oğlum-kızım bugün ben söylemeden ödevlerini yapman beni çok mutlu etti. Seninle gurur duyuyorum, gibi ifadeler çocuklarımızı olumlu davranışlara yöneltecektir.

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/cocuklarda-ozguven-gelistiren-etmenler.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz