ÇOCUKLARIMIZLA İLETİŞİM

ÇOCUKLARIMIZLA İLETİŞİM

Çocuklarımızla İyi Bir İletişim Nasıl Kurulur?

Çocuklarımızla kurduğumuz iletişim aslında çocuklarımızı şekillendiren, onların kişiliğini oluşturan en temel faktördür. Çocuklarımızla iyi bir iletişim kurabilmek için öncelikle onlarla ilgilenmeli ve onları dinlemeliyiz.
Çocuklarımıza ;
*Komutan Tavrı
*Öğüt Verme
*Her şeyi Bilme
*Eleştirmen
*Uzman gözüyle yaklaşırsak çocuğumuzla aynı dünyada yer alamayız ve aynı dili konuşamayız.
Anne- Baba iş-stres-sorumluluk döngüsünde çocuğun ihtiyaçlarını hissedemez. İhtiyaçlarını karşılayamaz demiyorum, HİSSEDEMEZ!
Anne-Baba zihinsel yorgunluğuyla çocukla ilgilenmeye çalıştığında çocuğun ruhuna erişemez.
Anne "Çamaşırları asmalıyım, ütüyü unutmayayım" telaşında zihni yoğun. Baba "Maçı, faturayı unutmayalım…" zihni yoğun.
Halbuki çocuk, anne, babanın kendini bırakmasını ister. Ama bizler ne deriz? Bu çocuk doyumsuz! Her istediği oluyor ama yine de memnuniyetsiz.
Tek istediği his dünyasında anne-babaya ulaşabilmek, profesyonel anne-babalık değil. Çocuğun yatma saati gelmiştir. İllaki o çocuk o saatte uyuyacak kuralı çocuğu itirazlara iter. Çocuk anne-babaya doyamadıysa uyumayı reddeder. Çocuğun istediği anne-baba zihnini boşaltsın çocuğun yanına uzansın ve çocuğun his dünyasına erişerek, sohbet ederek gün sonlandırmasıdır.
Kuralcılık, çocuklarımızı boyun eğmeye alıştırır. Tabi ki disiplin olmalı, ama çocuğun his dünyasına girilip girilemediği göz ardı edilmeden.
Çocuklarımızı çok seviyoruz fakat pozitif iletişim eksikliği aramıza girebilir. Onlarla inatlaşmak aramızdaki bağı zedeler.İ letişimin gücüyle çocuklarımızı evirebiliriz.
Eğer bir çocuk aile içinde dostluk ve arkadaşlık görmüşse bu dünyada MUTLU olmayı öğrenir!
 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/cocuklarimizla-iletisim.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz