ERDEMLİ İNSAN NASIL OLUNUR?

ERDEMLİ İNSAN NASIL OLUNUR?

Hayatı dert edinmek değil, hayattan ders çıkarmak olmalı derdimiz.

Birimizin derdi hepimizin derdi olursa derman bulunur. Nedir derdimiz diye sorarsak kendimize saymakla bitiremeyiz belki de.

Evim olsun başımı sokacak kadar. Arabamız olsun ayağımızı yerden kesecek kadar. Birde çocuklar üniversiteyi bitirse işe girip evlenip yurt yuva sahibi olsalar vesaire diye uzar gider isteklerimiz…

Tabiî ki bunlar makul yerinde ve insanca. Fakat bir şey eksik hayatımızda kendimize bir soralım. Bütün bunlar yerine gelse de modern dünyanın insanında bir şeyler eksik. İşte burada Yüce ALLAH şöyle bir hatırlatmada bulunuyor: Kur(an-ı Kerim’de “Kalpler ancak Allah’ı zikretmek (hatırlamak)la sükûna erer (mütmain) olurlar. Rad 28.

Zikir: Kur’an’ı anlamak demektir. Zikir: Kendini anlamak demektir. Zikir: Allah’ın muradını anlamak demektir. Zikir: Hemcinslerini anlamak demektir. Zikir: Kâinatı anlamak ve hepsinden öte bunları Anlamlandırabilmektir. Kısaca Zikir; Allah’a karşı sorumluluğumuzu kuşanmak dünya ve insanlığa olan görevlerimizi yerine getirmenin adıdır. Bu davranışlar insanı Onurlu yapacak. Onur ise erdemli insanların hak ettiği bir duygudur.

Bir insanın değeri, olur fiyatı olmaz. İnsanın atığı da olmaz. Erdem: İyiliklerin yeryüzünde değerler olarak yaşatılmasıdır. İman erdemli olmayı gerektiren bir olgudur. İnanç (itikad) aklın ölçütüdür, İman(edinilebilir duygu) Kalbin projesi ve amellerin güdümlendiği duyguların ateşlendiği uygulama alanıdır. Sorumluluğunu bilen bu yolda yürüyen Rabbine yakındır, kalbine yakındır. İnsan olmayı başarmış ve layık olduğu ödülü hak etmiş demektir. Kalbinde duyacağı mutluluk hislerinin müşahidi olmuştur.

Sonuç olarak denilebilir ki; birilerini gözünüzde büyüttüğünüz zaman küçülürsünüz. Birilerini gözünüzde küçülttüğünüz zaman büyük adam olmazsınız. Cemaatleri büyütüp insanları küçültmeyin. İnsan! yeryüzündeki Allah’ın iradesi, Allah’ın kulu (kolu)olmalıdır. Erdemli toplumların çoğalması duasıyla…

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/erdemli-insan-nasil-olunur.html.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz