HİÇBİR ŞEYDEN ÇEKMEDİLER SUSUZLUKTAN ÇEKTİKLERİ KADAR!

HİÇBİR ŞEYDEN ÇEKMEDİLER SUSUZLUKTAN ÇEKTİKLERİ KADAR!

 

40 yıldır su sorunu çekilen köyde çiftçilerin ürünleri tarlada kaldı. Her kapıyı çalan köylü son ümidini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlamış durumda.

 

 

Yenişehir’e en yakın köylerden birisi olan Kozdere köyünde 5 bin dönüm alan susuzluktan ekilemezken, ekilen bin dönüm yerde ise yeterli su olmadığı için ürünler tarlada kaldı.

 

 

HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİ DE DERTLİ…

 

Susuzluktan sadece çiftçiler değil, hayvan üreticileri de dertli. Kozdere Köyü’nde hayvancılıkla uğraşan Rıfat Çoban, “Su sorunumuz çok büyük bir sorun, ilçe merkezden su tankerleri ile hayvanlarımıza dahi su taşıyoruz. Ricamız, bu sorunumuza yetkililerin çare bulması” dedi.

 

 

KOZDERE MUHTARI: HANGİ KAPIYI ÇALDIYSAK BOŞ DÖNDÜK!

 

Kozdere Köyü Muhtarı Nazım Şen ise köydeki tarımın bitmek üzere olduğunu vurguladı. Muhtar Nazım Şen,” Köyümüzde 5 bin dönüm çalışılabilir arazimiz var. Susuzluktan bunun bin dönümünü ekebiliyoruz. Bu yıl havaların kurak gitmesi nedeniyle en az beş yüz dönüm ekili mahsulü toplayamadık ve tarlada bıraktık. Yıllardan beri susuzlukla uğraşıyoruz. Hangi kapıyı çaldıysak boş döndük. Ben 40 yaşındayım, 40 yıldır tarımsal suyumuz yok, Boğazköy barajından gelen her yere su verdiler. Kozdere köyünü kaderiyle baş başa bıraktılar. 70 olan çiftçi sayısı 20’ye kadar düştü. Muhtarlığım süresince çalmadığım kapı, gitmediğim yer kalmadı. Artık tek çaremiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Kendilerinden yardım bekliyoruz” diye konuştu.

 

KREDİ BORÇLARINI ÖDEYEMİYORLAR!

 

Çiftçilikle uğraşan Mustafa Gün de, “Susuzluk çok büyük sorun. Çıkacak ürünümüze güvenip kredi kullanan vatandaşlarımız var, biz de kullandık. Tarım krediye borçlarımız var, ödemekte güçlük çekiyoruz. Susuzluktan bütün köylü mahsulü tarlada bırakmak zorunda kaldı. Yetkililerden acilen bir yardım bekliyoruz” dedi.

 

Türkiye’nin en iyi biberinin yetiştirildiği ve birçok sefer ödüle layık olan Kozdere köyünde bu seneki biberlerin susuzluktan tarlada kaldığı görüldü.

 

HABER: FATİH AK

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/hicbir-seyden-cekmediler-susuzluktan-cektikleri-kadar!.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz