İKİ ÇOCUK ARASINDA İDEAL YAŞ FARKI

İKİ ÇOCUK ARASINDA İDEAL YAŞ FARKI

İlk çocuk ve ikinci çocuk arasındaki ideal yaş farkını konuşmak istediğimizde literatürlerden ve uzmanlardan aldığımız bilgilerden ziyade farklı önemli noktalara  da dikkat etmek gerekir.

Aileye yeni katılacak bebekle beraber hayatın olağan akışı bir kez daha yeni bir şekil almak üzere değişecektir. Bu nedenle annenin ve babanın ikinci bebeğe olan kararından önce özellikle de annenin kendini ruhen ve bedenen hazır hissetmesi önemlidir. Çevrenin tutumlarının aileyi etkilememesi gerekiyor ki eşlerden biri  özellikle ruhen hazır olmadığında iki çocuk da bağlanma problemleri yaşayabilir. Tek anne hazır diye bebek yapmak ya da sadece çocuğunuz kardeş istiyor diye kardeş yapmak risktir.  Tüm aile bireylerinin yeni gelecek bebeğe olan yaklaşımı önemlidir.

İki bebek arasında ideal bir yaş farkı oranı anne & baba açısından, bebek açısından ve çekirdek aile açısından değerlendirilmesi gereken bir bütündür .

5 -6 yaştan önce ikinci kardeş olduğunda ,  büyük çocukta karşılaştırma ve yorum yapma yeteneği henüz gelişmediği için sıkıntılı günler geçirme durumu söz konusu olabilir. Anne–baba yeni gelen kardeşle ilgileneceği için ilgi ikiye bölünecektir.Büyük çocuk kardeşini suçlayabilir ve onu işleri karıştıran olarak görebilir.

5-6 yaşlarında kardeşi olan bir çocuk okul olgunluğuna ulaşmış ve adaptasyon sürecini geçirmiş olduğu dönemde  olacağı için okul ve aile iş birliği ile kardeşin duygusal ve fiziksel olarak en iyi şekilde karşılayabilir.Kendi öz-bakım becerilerini yapabileceği için de uyumlu olacaktır.Aynı zamanda büyük kardeş 7-8 yaşına geldiğinde halen oyun çağında olacağı için küçük kardeş 2 yaşına geldiğinde onunla oyun oynayarak duygusal bağları güçlenebilir.

Ancak yaş farkı ne olursa olsun, çocuklar arasında belirli bir ölçüde çekişme normaldir. Kardeş kavgaları anne babaları en çok üzen problemlerden biridir. Önce aşırı olmamak kaydıyla kardeş kavgalarını çocuklarımızın sosyal gelişimlerinin normal bir sonucu olarak kabul etmek gerekir. Çocuklarımızı ya da kendimizi sürekli suçlamak ise problemin çözümünü zorlaştırır.

HAKEM OLMAYIN ! Çocuklarınız tartışırken kavgayı kimin başlattığıyla ilgilenmeyin. Bunu öğrenmeye çalışmak çocukların birbirlerini suçlamasına yol açar. Kim başlatırsa başlatsın, sonuçlarına birlikte katlanmaları gerektiğini hatırlatın. Kavga ettiklerinde ise, mümkün olduğunca az karışın. Çocuklar meseleleri kendi aralarında halletmenin yollarını keşfetmelidirler. Sadece yaralanma tehlikesi varsa müdahale edin.

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/iki-cocuk-arasinda-ideal-yas-farki.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz