İSMAİL ALKUŞ RÖPORTAJI

İSMAİL ALKUŞ RÖPORTAJI

2018 Yılı Hac kuraları çekildi. Jet hızıyla yapılan Hac kayıtları, sadece 3 dakikada bitti. Hacı adaylarını ise, şimdiden büyük bir heyecan sardı.

İşte biz de, gündemde olan Hac konusunu ALKUŞ Turizm’in kurucularından Yenişehir’in İsmail Alkuş hocasına sorduk.

İsmail Alkuş, büyük ilgi gören Alkuş Turizm’i tanıtırken, Hac ve Umre hakkında da bilgiler aktardı.

İşte o röportaj…

Nihat BIÇAK: ALKUŞ TURİZMİ TANITIR MISINIZ?

İSMAİL ALKUŞ: İsmail Alkuş Turizm, Bursa’da Çeyrek asırlık tecrübesiyle Emekli vaiz İsmail Alkuş ve Mustafa, Necati, Fatih Alkuş tarafından 2010 Yılında kurulmuş olup, 2011 yılında TÜRSAB üyesi, 2014 yılında uluslararası IATA üyesi olmuştur. Bir acente kendi adına Hac ve Umre yapabilmesi için IATA üyesi olması zorunludur. Bursa’da IATA üyesi olan 14 firmadan ve kendi adına Hac yapma yetkisi olan Bursalı beş acenteden biridir. Hizmeti ve yolcu memnuniyetini dikkate almış olan İsmail Alkuş Turizm İlahiyatçı ve İmam Hatip Lisesi mezunu bay bayan kadrosuyla hizmet vermeye kalitesini arttırarak devam etmektedir. Kurulduğundan bu güne Bursa’da en çok Hac kaydı yapan, bu sene de en çok Hac kaydı yapmış olan bir seyahat acentesidir. Bursa merkez, İnegöl, Yenişehir ve İznik ilçelerinde şubesi bulunmaktadır. İsmail Alkuş Turizm Bursa ve çevresinde Yenişehirli Acente olarak bilinip tanınmaktadır. Buda Yenişehirlilerin bize vermiş olduğu destek ve ilgiden kaynaklanmaktadır. Bunun için hemşerilerimize ayrıca teşekkür ederiz.

Nihat BIÇAK: HAC KAYITLARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

İSMAİL ALKUŞ: Kutsal mekânlara giderek hac farizasını yapmak için başvuruda bulunan 2 milyonu aşkın hacı adayının heyecanla beklediği 2018 yılı hac kuraları 1 Şubat 2018 Perşembe günü çekildi. 2 milyon 120 bin 967 hacı adayı arasından çekilen kura sonucunda 80 bin kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazandı. Hak kazanan hacı adaylarının Türkiye genelinde ve iller dağılımında Hac kayıtlarının % 40 seyahat acenteleri % 60 Diyanet İşleri Başkanlığı kayıt edecektir.  Bursa’da oda tipinde 2867 hacı adayına hac kurası çıkmış olup bunun % 40 1146 hacı adayını seyahat acenteleri kaydedecektir. İsmail Alkuş Turizm olarak geçmiş senelerde Bursa’da en çok hac kaydı yapan acentemiz bu sene’de Bursa’da 05.Şubat.2018 Pazartesi günü yapılan Hac kesin kayıtlarında yine en çok Hac kaydı yapan acente olmayı başarmıştır.

Nihat BIÇAK: HAC VE UMRE HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NEDİR?

İSMAİL ALKUŞ: Hac ve Umre bir ibadettir bunun için Hac ve Umre ibadeti tesadüfe bırakılmamalıdır. İyi düşünüp doğru karar verilmelidir. Hac ve Umre ibadetinde rehber ile tecrübe ve bilgili çok önemlidir. Bir taraftan Hac ve Umre ibadetini doğru yapmaya çalışırken, diğer taraftan o kutsal beldeler ve tarihi olaylar hakkında doğru ve doyurucu bilgi almak lazımdır. Düşüne biliyor musunuz Hac ve Umreye ilk defa giden kişi acemi, Toplayıp götüren, Rehberlik eden kişi acemi bu ne kadar sağlıklı olabilir. Bunun için Hac ve Umre tercihi yaparken iyi düşünmelidir. Özellikle Hac ve Umre yolcuları kendi adına organizasyon yapmaya yetkili seyahat acenteleri ve tecrübeli kadrosu olanları tercih etmelidir. Aldatılmamalı, yanlış karar verilmemelidir. Günümüzde her önüne gelen Hac ve Umre işi yapmaya kalkmaktadır. Bunlardan sakınılmalıyız ve işi ehline sorup danışmalıyız.

Nihat BIÇAK: SEYAHAT ACENTELERİNE NASIL GÜVENMELİYİZ?

İSMAİL ALKUŞ: Diyanet işleri başkanlığının Hac ve Umre sitesinde Hac ve Umre kaydı yapmaya yetkili seyahat acentelerinin isimleri vardır. Bu acenteler Başkanlık ile sözleşme imzalayıp, kaydedeceği Hacı ve Umreci kadar teminat mektubu vermiş olmalıdır. Hac ve Umre kaydı yapmaya yetkili acenteler Başkanlık denetiminde ve Devlet güvencesindedir. Başkanlığın yetki verdiği acente güvenilir bir acentedir. Daha olmadı Hac ve Umre için kayıt olurken yetki belgesini de sorabilirsiniz. Bilinmeyen, tanınmayan, ehil ve ehliyetli olmayan kişilere güvenmemelidir. Bu tip kişiler Acentelere zarar verdiği gibi, Hac ve Umreye giden kişileri de mağdur etmektedir.

Nihat BIÇAK: HACI ADAYLARINA TAVSİYELERİNİZ NEDİR?

İSMAİL ALKUŞ: Hacı adaylarına tavsiyemiz o kutsal beldelerin kıymetini iyi bilsinler. Zamanlarını boşa geçirmesinler. Doğruları yapsınlar, yanlışta ısrar etmesinler. Döndüğünde pişman olacakları şeylerden kaçınsınlar. Mekke’de Rahman’ın Medine’de Peygamber efendimizin misafiri olduklarını unutmasınlar. Mevla hacı adaylarımızın Haccı’nı şimdiden Mebrur ve makbul eylesin.

Nihat BIÇAK: SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

İSMAİL ALKUŞ: Hac ve Umreyi ibadet olarak bilmeli ve işi ehline bırakmalıyız. Alkuş Turizm olarak Yenişehirli ve Bursalı hemşerilerimize teşekkür ederiz. Bizlere vermiş oldukları destek ile Alkuş Turizm olarak en çok Hac kaydı yapmamızı sağlamışlardır. Hacı adaylarımıza da bizleri tercih ettiklerinden dolayı ayrıca teşekkür eder ibadetlerinin kabulünü dileriz. Hac sırası bekleyenlere de en kısa zamanda çıkmasını temenni ederiz.

Röportaj: Nihat BIÇAK

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/ismail-alkus-roportaji.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz