KOCASU HİÇ BU KADAR TEMİZ AKMAMIŞTI

KOCASU HİÇ BU KADAR TEMİZ AKMAMIŞTI

Kocasu, uzun yıllardır hiç bu kadar temiz akmamıştı!

Uludağ'dan doğusunda Mezitler bölgesinden doğan ve 4 çayın birleşmesiyle Yenişehir’e ulaşan Kocasu (Göksu), bugünlerde öyle berrak akıyor ki, görenler adeta şaşkına dönüyor.

Koronavirüs, tüm Dünya’yı kasıp kavururken, doğa da adeta nefes aldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı, fabrikaların üretimlerini azaltması ya da durdurması, doğaya yaradı.

Yıllardır kirliliği ile gündeme gelen Kocasu ise, pırıl pırıl akıyor.

Yenişehirlilerin birçoğu, Kocasuyu ilk kez böyle görüyor. Yaşları biraz büyükler ise, gördükleri manzara karşısında eski günleri hatırladıklarını ifade ediyorlar.

KOCASU (GÖKSU)

Uludağ'dan doğusunda Mezitler bölgesinden doğar. Önce Mezit'leri toplar, İnegöl ovasına indikten sonra Çayırakça, Karadere, Kalbuıt ve Kocaköy çaylarının Bedre deresinde birleşmesiyle Kocasu adını alır. inegöl - Yenişehir arasındaki vadisinden geçerek Yenişehir ovasına ulaştığında ise artık Göksu adıyla anılır. Ovayı sulayarak bitek hale getirdikten sonra Yenişehir sınırlarından çıkar ve Osmaneli'nin kuzeyinde Sakarya ırmağına karışır. Bursa sınırları içinde uzunluğu 72 kilometredir (bütün uzunluğu 105 kilometre), yıllık ortalama debisi 18.894 m_/sn*dir. Balık avcılığı yapılır. Yenişehir'in 14 kilometre güneybatısında kalan kesiminde sulama amaçlı bir baraj kurulmaktadır.

HABER: NİHAT BIÇAK

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/kocasu-hic-bu-kadar-temiz-akmamisti.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz