MÜZEDE TEHLİKE ÇANLARI!

MÜZEDE TEHLİKE ÇANLARI!

ŞEMAKİ EVİ'NDE TEHLİKE ÇANLARI!

1990 yılından bu yana ziyarete açık olan ve yılda binlerce ziyaretçiye kapılarını açan Yenişehir Şemaki Evi Müzesi’nde ‘Tehlike Çanları’ çalıyor!

MÜZEYİ ZİYARET ETMEK YÜREK İSTER!

1945 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından satın alınan ve 1980 yılından sonra onarılarak 1991 yılında tekrar ziyarete açılan Şemaki Evi’ne, bugünlerde ziyaret etmek yürek istiyor…

KİREMİTLER TEK TEK DÜŞÜYOR!

Özellikle şehir içi ve dışından gelen ilk ve ortaokullu öğrencilerin ziyaret ettiği müzenin kiremitleri tek tek düşüyor! Müzeyi ziyaret edenler, korkarak girdikleri müzenin kiremitlerinin başlarına düşmemesi için dua ettiklerini kaydediyorlar.

30 YILDIR NE TADİLAT, NE DE RESTORASYON VAR!

30 yıldır tadilat ve restore edilmeyen tarihi müzenin gövdesinde oluşan büyük çatlaklar ise, binanın en küçük bir sarsıntıda ya da yoğun bir ziyarette çökeceği izlenimi veriyor. Ücretsiz ziyaret edilen müzenin, ziyaret halinde çökmesinin büyük felakete yol açacağı belirtiliyor.

ÇATI, YAĞMUR VE KAR SUYU SIZDIRIYOR

Şemaki Evi Müzesi çatısının onarılmadığı için içeriye yağmur ve kar suyunu sızdırdığı, bunun da müze binasına ve içerideki eserlere büyük zararı olduğu öğrenildi.

ARKEOLOJİK ESERLER ATIL VAZİYETTE!

18. Yüzyıl’da yapılan Şemaki Evi Müzesi içerisinde 20’ye yakın arkeolojik eser de bulunuyor. Şemaki Evi Müzesi, Arkeoloji müzesi olamadığı için bu eserler de atıl vaziyette bekliyor. Müzenin çeşitli yerlerine atılmış halde görülen eserler, çürümeye terk edilmiş vaziyette.

PARATONERİN BAKIMI YAPILMIYOR!

Şemaki Evi Müzesi’nin bahçesinde bir de Paratoner bulunuyor. Düşen yıldırımlardan korunmak için yapılan ‘Paratoner’, kendini koruyacak durumdan aciz! Çünkü her yıl bakım yapılması gereken paratoner, yıllardır bakım görmüyor.

MÜZEYE ACİLEN EL ATILMALI VE RESTORE EDİLMELİ

Çarşıda bulunan Şemaki Evi Müzesi için çevre esnaflar, müzenin bu haliyle ziyarete kapatılmasını ve bir an önce restore edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. 

HABER: NİHAT BIÇAK

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/muzede-tehlike-canlari!.html.html

Yorumlar

  • Cemal

    Cemal

    Şemaki evi yaşayan ev olmalı öyle mosturalık boş bırakılırsa yıkılır gider yani şemaki evi yaşamalı kültür merkezi vakıf vs. Kadın dernekleri vs şb.si olabilir içinde insan olursa ev yaşar bahçesindede çocuklar oynasın çay kahve içer büyüklet. Böyle bomboş yıkılır gider. Yaşansın ki içinde şemaki evi ancak yaşatılır. Rönesans olan avrupada her binayı müze yapsalar şehirler ölü.şehir olur insanlar yaşıyorlar içinde bu çok önemli.

Yorum Yaz