OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE DOĞRU BAŞLANGIÇ

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE DOĞRU BAŞLANGIÇ

Okul öncesi eğitim, çocuğun okul hayatının başlangıcıdır ve doğru başlangıç, onun mutlu olmasını sağlar. Yanlış başlangıç, travma yaşamasına ve okuldan soğumasına neden olur.

Birçok anne-babanın çocuğunun okul öncesi eğitime başlama yaşı konusunda kafası karışık. Çocuğun gittiği oyun gurubu da okul öncesi eğitimdir.

Oyun gruplarının saati, gün sayısı ve anneli-annesiz olup olmadıkları değişiklik gösterir. Anneli-annesiz, her gün-haftanın belli günleri gibi. Çocuk oyun grubunda arkadaşlarıyla oynayarak, birbirini gözlemleyerek ve iletişimde kalarak öğrenir. Günümüzde çocuklarımız telefona çok fazla maruz kalıyor. VE UNUTULMAMALIDIR ki erken çocukluk dönemindeki  fazla erkana maruz kalmalar, ileriki yaşlarda dikkat eksikliği, hiperaktivite, otizm gibi sorunları doğuruyor.Dolayısıyla 3 yaş itibariyle sosyalleşmeye başlaması gereken çocuğun okul öncesi eğitime yavaş yavaş başlaması gerekir. 3 yaş travmaya çok açık bir dönemdir. Bu nedenle eğitime başlarken onu güvendiğiniz biri yanında olmadan yalnız bırakmayın. Çocuk, anaokuluna annesi ya da ona bakan kişiyle alışmalıdır. Bu nedenle doğru başlangıç, önce çocuğun yanında anne ya da bakım veren kişiyle oyun grubuna gitmesidir.

Oyun grubunun düzenli olması önemlidir. İlk zamanlar haftada üç gün olsa da ideali hafta içi her gün olmasıdır. Çocuk annesi ya da ona bakım veren kişiyle oyun grubuna alıştıysa sonraki aşama önce bir, sonra bir buçuk saat şeklinde annesiz oyun oynamaya alışmasıdır.

Unutmayın okul öncesi eğitim, çocuğun okul hayatının başlangıcıdır ve doğru başlangıç, onun mutlu olmasını sağlar. Yanlış başlangıç, travma yaşamasına ve okuldan soğumasına neden olur.

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/okul-oncesi-egitimde-dogru-baslangic.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz