OKULLAR AÇILIYOR

OKULLAR AÇILIYOR

Okula başlamak hem çocuk hem de aile için büyük bir yenilik ve değişimdir. Bu önemli başlangıç için çocuğun hazır olması ilerideki başarısını da etkileyecektir. Çocuk için okul, hiç tanımadığı bir ortam, öğretmenler, yeni arkadaşlar, uymak zorunda olduğu kuralları içeren yeni bir sosyal çevredir. Çocuğunuz, okula başladığı ilk günde uyumlu davranışlar sergileyebilir ya da hiçbir tepki vermeyebilir. Bazı çocuklar da, çok açık şekilde uyumsuzluk tepkileri gösterebilir. Sabırlı olmak, çocuğu alışamamakla suçlamamak ve kolay alışmış çocuklarla kıyaslamamak önemlidir.

Çocuğun okula başlaması, önemli bir olaydır. Ancak bunu çocuğunuzu kaygılandıracak şekilde abartırsanız, çocuğunuzun uyumunu zorlaştırırsınız. Çocuklar, bizim kendi okul hayatımızla ilgili deneyimlerimizi dinlemekten, o günlere ait hissettiklerimizi öğrenmekten çok hoşlanırlar. Bu, onları bize yakınlaştırır ve okula başlamanın normal bir süreç olduğunu çocuğa düşündürür. Bu nedenle, çocuklarınızla kendi okul hayatınızı paylaşmanız, onların kendilerini anladığınızı hissetmeleri açısından önemlidir.

Anaokulu okul öncesi eğitimin önemli bir parçasıdır ve orada çocuklara dili zenginleştirme, beraber yaşama, hareket etme ve bedeni ile kendisini ifade etme, dünyayı keşfetme, duyarlılık, hayal gücü, yaratıcılık olanakları gibi pek çok konuda eğitim verilmektedir.

Anaokuluna yeni başlayan çocuk için anaokulu, aile ile gerçekten ‘ilk kez ayrılma’ durumudur. Çocuk ilk kez ortak büyük bir yapıda bulunacak ve uyum sağlamaya çalışacaktır. Bu durum çocuk için kendi içerisinde yeni bir sürece geçiştir. Ev hayatından kreş hayatına geçiş süreci bir çocuğun güvenle bağlandığı ailesinden ve de ortamından ilk ayrılık denemesidir. Ve hiçbir ayrılık bir çocuk için kayıp duygusuna ya da terk edilmişlik hissine dönüşmemelidir.

 ! Aşamalı olarak kreşe alıştırın. Kreşte kalacağı süreyi günden güne arttırın.

 ! Çocuğun ilk kreş tecrübesinin hayal kırıklığı ile sonuçlanmaması için, çocuğunuza karşı kararlı ve dürüst olun. Onu kreşten alacağınız zamanı onun anlayacağı şekilde açıklayın.

 ! Bazı çocuklar yeni bir ortama alışmak için sadece birkaç güne ihtiyaç duyarlarken bazıları birkaç haftaya ihtiyaç duyabilirler.

 ·        Kreşe başlamadan önce kreşle ilgili alınacakları (okul çantası vs.) aile, çocuğuyla birlikte onun seçmesine izin vermek,

·        Çocuğun kreşe giderken sevdiği ve bağlı olduğu bir oyuncağını yanına almasına izin vermek,

·        Birlikte gideceğiz, “Biraz kalacağım” ve “Anneler babalar gittiği zaman gideceğim ve öğlen(akşam) seni almaya geleceğim” gibi rahatlatıcı cümleler,

 ·        Çocuk kreşe başlamadan önce ona yuva ortamını anlatan resimli kitaplar,

 ·        Kreşin nasıl bir yer olduğunu, orada neler yapabileceğini açıklayan sohbetler uyum sürecini kolaylaştıracaktır.

        MUTLU TECRÜBELERİNİZ OLSUN.

                                                                 MELTEM SUNGURLU

        AİLE DANIŞMANI &SOSYOLOG &OYUN TERAPİSTİ & WISC R ZEKÂ TESTİ UYGULAYICISI

 

 

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/okullar-aciliyor.html.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz