ORHAN TORUN: TEK GAYEMİZ YENİŞEHİR

ORHAN TORUN: TEK GAYEMİZ YENİŞEHİR

Yenişehir’in ekonomisine yön veren isimlerden biri olan Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Torun, Gündem Gazetesi muhabiri Fatma Nur Durmuş’un sorularını cevapladı. Samimi bir şekilde gerçekleşen röportajda Başkan Torun, Yenişehir’in ekonomisinden sanayisine, pek çok konuda soruları cevaplarken kendisi hakkında bilinmeyenleri de anlattı.

Fatma Nur Durmuş: Sayın Torun öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Orhan Torun: İsmim Orhan Torun, 1971’de Yenişehir’de doğdum. İlkokulu Aydoğdu Bey İlkokulu’nda, liseyi Osman Gazi Lisesi’nde okudum. Yenişehir’de bir aile şirketimiz var. Kamyon kasa imalatı yapmaktayız. Bununla birlikte demir ticaretimiz, makine parkurumuz var. 4 kardeşim var. Hepsi ayrı birimlerden sorumlu. 5 yıldır da Yenişehir Ticaret Ve Sanayi Odasının Başkanlığını yapmaktayım.

Fatma Nur Durmuş: Ticaret Odası Başkanı’nın görevlerini bize özetleyebilir misiniz?

Orhan Torun: İlçe bazında öncelikle Ticaret ve Sanayi odası üyelerinin genel ve temel ihtiyaçlarına cevap verebilmek, onların sıkıntılarının ve sorunlarının devletle arasında köprü olup onları iletmek ve sorunlarını çözmektir. İlçedeki ticaretin gelişmesi için sosyal, kültürel ve farklı alanlarda etkinlikler düzenlemek gibi bu tarz görevlerimiz var.

Fatma Nur Durmuş: Ticarete nasıl atıldınız?

Orhan Torun: Bizim mesleğimiz baba mesleği idi. Daha lise 1’de iken okul hayatımda öğleye kadar iş yerinde öğleden sonra okula giderek devam ettirdim. Üniversiteyi kazandım fakat o zaman ki durumlardan dolayı okuyamadım. Yani ticarete daha lise 1’de başladım.

Fatma Nur Durmuş: Doğru ve verimli ticaret adımları sizce nelerdir?

Orhan Torun: Öncelikle hedefi belirlemeliyiz.  Piyasa araştırmasını çok iyi yapmalıyız. Arz talep olaylarını çok iyi bilmeliyiz. Tüketim veya ticaret alanındaki piyasanın getirilerini ve önümüzdeki yıllardaki talepleri araştırıp doğru ve verimli olarak ticarete adım atabiliriz.

Fatma Nur Durmuş: Yenişehir sanayisi ile ilgili bilgi alabilir miyim?

Orhan Torun: Maalesef Yenişehir’de sanayi alanında çok büyük bir potansiyelimiz yok. En büyük sanayi potansiyelini ŞİŞECAM karşılıyor. Bunun yanında sanayici olarak nitelendirebileceğimiz MFK ve BOLACALAR gibi büyük ve güzel tesislerimiz var. Diğerleri genelde tarımsal ürünlerin üretildiği İTİMAT PEYNİRCİLİK, ÖZTAVUK gibi buna benzer firmaların olduğu işletmelerimiz var. Sanayimiz özellikle yan sanayimiz gelişmiş değil. Tarıma dayalı ufak ölçekli sanayi tesislerimiz var.

Fatma Nur Durmuş: Yenişehir ekonomisi bugün nasıl bir tablo çiziyor?

Orhan Torun: Yenişehir ekonomisi bugün tamamen tarıma dayalı bir tablo çiziyor. İlçemizin %70-80’lik kısmı tarımla uğraşıyor. O yüzden bizim ilçemizde öncelikle yapılması gereken tarımsal ürünlerin mamul haline getirilip, tarım ihtisas sanayisinin oluşturulması ilçemizin geleceği açısından en faydalı işlemdir.

Fatma Nur Durmuş: Ağırlıklı olarak hangi ürünler ihraç ediliyor?

Orhan Torun: İlçemizde ağırlıklı olarak gıda ürünlerinin büyük kısmı ihraç ediliyor. Fakat ticaret odasından yapılan beyannamelerde özellikle son dönemde civciv ve tavuk üzerinde çok çok iyiyiz. İlçemizde civciv ihracatı yapan firmalarımız var.

Fatma Nur Durmuş: Türkiye ekonomisi ve piyasa değerleri ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Orhan Torun: Türkiye ekonomisi geçen yıl ki Ağustos ayından bu yana maalesef büyük bir sınavdan geçiyor. Gerçeklerimizle yüzleşme sınavı. Özellikle 15-16 yıldan beri gelen ekonomik yapılanın sonucunda bütün işletmeler kendi gerçekleriyle yüzleşmeye başladı. Zamanındaki enflasyon oranlarının düşüklükleri, faiz oranlarının düşüklüklerinden dolayı piyasada çok büyük bir hayalci ekonomi oluştu. İşletmeler, firmalar kendi öz sermayesi ile iş yapmamaya başladı. Bankaların sırtından giderek büyümeye gittiler. Bu büyümeyi yaparken ise bankadan almış oldukları kredileri tekrar işletmelerinde kullanmadılar. Bu yüzden dolayı büyük sıkıntılar oluştu. Fakat diğer taraftan ise aldıkları kredi ve finansman desteklerini kendi sektöründe yatırım yaparak yürüyen firmalar işletmelerinin temellerini sağlamlaştırdılar. Büyüme yolunda adımlarını attılar. Ülke olarak biz kriz ortamından sonra gerçeklerimizle yüzleşerek ihracat bazlı işlere çok daha fazla yönelmemiz gerektiğini gördük. Önemli olan işletmelerde verimlilik ve ileri dönük yatırımların planlı bir şekilde yapılmasıdır.

Fatma Nur Durmuş: Ticaret Odası’nın çalışmalarından ve hedeflerinden biraz bahsedebilir misiniz?

Orhan Torun: Biz ticaret odasında ilk göreve geldiğimiz zaman öncelikle kalite sistem belgesiyle başladık. Odamızın üyelerine kaliteli bir hizmet verebilmek için kalite sistem yönetimini oluşturduk. Arkadaşlarımız bunun eğitimlerini aldılar. ISO 90001 belgesi bugüne kadar alınmamıştı. Biz göreve geldikten sonra belgenin alınmasıyla birlikte sistemin yürütülmesine de başladık. Özellikle yurtiçi ve yurtdışı fuarları için organizasyonlar yaptık. Üyelerimizin ufuklarını ve fikirlerini daha farklı dünyada nelerin olduğunu öğrenebilmeleri için aşağı yukarı 7-8 tane yurtdışı fuar organizasyonları yaptık. Üyelerimizin bunlara katılımını sağladık. Tabi üyeler gidiş masraflarını kendileri karşıladı. Organizasyondaki fuar alanının giriş etkinliğini ve organizasyonunu odamız üstlendi. Bu çok büyük artılar getirdi. Bununla birlikte eğitimlerimiz ve seminerlerimiz oldu.  Kişisel gelişim eğitiminden tutun pazarlıkla ilgili buna benzer birçok eğitimimiz oldu. Odamızın tanıtımı açısından dergimiz yapılmaya başladı. 4 ayda Türkiye genelindeki 365 oda ve borsaya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, valiliklere, kalkınma ajanslarına dergimizi gönderdik. İlçeyi tamamen tanıtan bir dergi oldu. İlçemizdeki iş potansiyelinden tarih potansiyeline kadar ve bu konu hakkında çok güzel geri bildirimler aldık. Bugüne kadar Osmanlı’nın ilk başkenti olduğunu bilmeyenler bu dergi sayesinde öğrenmiş oldular. Bununla birlikte bizim hep hayalimiz vardı. Küçük sanayideki esnaflarımız ve bizlerde dahil küçük kalıyoruz ve fabrika ortamına geçemiyoruz. Bunun için bir sanayi bölgesi ihtiyacımız vardı. 5 yıldan beri bunun çalışmalarını yürüttük. Son safhaya geldik. Önümüzdeki günlerde bunun açıklamasını da yapacağız. 321 dönüm arazi üzerine modern bir sanayi sitesi projemiz var. Bakanlıktan yerin devrini alacağız. İlçemiz ve bölgemiz açısından bu projenin önemini herkese anlatmaya çalışıyoruz. Biz bu projeyle birlikte 321 dönüm arazi üzerinde ortalama 200 adet 800 metre kare civarında iş yerimiz olacak. Biz kentten köye göçü sağlayacağız. İddialıyız. Çok büyük bir iddia. Bursa’da çalışan Subaşı köylü, Kemerdereli, Akbıyıklı olan asgari ücretle çalışan arkadaşları bu fabrikalarda iş imkanı sağlayarak akşam olduğu zaman kendi köylerinde hem hayvancılık yapacaklar, hem tarımını yapacaklar, hem de burada çalışarak istihdam sağlayacaklar. İddiamız büyük. Bu bölgede ortama 800 civarında işçi istihdamı olacak ve kentten köye göçü sağlayacağız.

Fatma Nur Durmuş: YTSO’DA kaç üyeniz var?

Orhan Torun: Bizim şuan da aktif olarak 470 civarında üyemiz var. Fakat 600 resmi üyemiz var.

Fatma Nur Durmuş: Üyelerinizin sizden talepleri oluyor mu?

Orhan Torun: Oluyor. Özellikle son dönemde 2-3 yıldır yapmış olduğumuz anketler veya üyelerimize watsapp yoluyla ulaşarak sorunları soruyoruz. Bize gelen cevaplar doğrultusunda aylık olarak Ankara’ya TOBB’A(Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) bildiriyoruz. Daha sonra her yıl yapılan ekonomi şuramız oluyor. Bölgesel olarak ekonomi şurasında bu sorunların hepsi Cumhurbaşkanı’mız dahil bütün bakanların katıldığı toplantıda dile getiriliyor. Geri bildirimleri oluyor. Özellikle istihdam konusunda İŞKUR’UN yapmış olduğu çalışmalar KOSKEB’İN yapmış olduğu çalışmalar tamamen bizim gibi TSO’larının bakanlara verdiği raporlar doğrultusunda yönlendiriliyor. Ben şunu iddia ediyorum; Cumhuriyet tarihinden bu yana verilmeyen destekler veriliyor. Önemli olan bunları iyi yönde değerlendirebilmektir.

Fatma Nur Durmuş: Subaşı köyünde küçük sanayi çalışmalarınız ne durumda? Şuan ki gelişmelerden bahseder misiniz? 2017 yılında temeli atılması planlanıyordu. Neden atılmadı?

Orhan Torun: Yerin devri konusunda Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Sistemi seçiminden hemen önce bütün işlemlerimiz bitti. Evraklarımız Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önüne gelme durumuna geldi. Başkanlık seçimleriyle birlikte evraklarda sıkıntı oluştu. Sonraki süreçte evraklarımızı tekrar Çevre Bakanlığı’ndan bulduk. O zamana kadar yaptığımız her şeyi 2 yılda tekrar hazırladık. Haziran ayı içerisinde Çevre Bakanlığı ile yerin satışı konusunda bir anlaşmaya vardık. Bakanlıkla tabiri caizse pazarlık yaptık. Şuan itibarıyla araziyi dönümüne 20 bin Türk lirası olmak şartıyla hayırlaştık. 1 ya da 1 buçuk ay içerisinde parasını ödeyip devrini alacağız inşallah. Ben biraz serzenişte bulunacağım. 2017 yılındaki olayda verilen sözler yerine gelmedi maalesef. Bu ilçemiz açısından çok büyük bir kayıp oldu. Bu proje ticaret odasının değil Yenişehir’in projesiydi. Biz bu projeyi anlatabilmek için bütün siyasi partilerin iktidarıyla, muhalefetiyle hepsiyle ayrı ayrı toplantılar yaptık. Onun haricinde sivil toplum kuruluşlarıyla konuştuk. Bu projenin altına elini koyma konusunda maalesef bizim büyüklerimiz yardımcı olmadı. Bir tutamadık bizim ilçemizin en büyük kaybı bu. Ortak değer ve paydada buluşamıyoruz. Toparlamak gerekirse önümüzdeki 1 buçuk ay içerisinde yerin satışını alacağız.

Fatma Nur Durmuş: Genç girişimcilere ne gibi çağrıda bulunmak istersiniz?

Orhan Torun: Genç girişimciler kolunda sanayide özellikle palet, kereste üretimi üzerine çalışan Oğuz kardeşimiz, kadın girişimcilerde de Nezaket kardeşimiz göreve geldi ve çok aktifler. Özellikle Nezaket kardeşimizin ve Oğuz kardeşimizin projeleri var. Kadınlar konusunda söyleyeyim; dışarıda çalışan veya kendi yapmış olduğu işleri piyasaya katmak isteyenleri inşallah Biber Festivali’nde hepsini bir araya getireceğiz. Onlarla birlikte yeni bir enerji oluşturacak ve toplantılara devam edecek. Benim naçizane fikrimi sorarsanız; hayalleriniz, hedefleriniz olsun. Sizden bir önceki kişi bunu yapmış ise sizin yapmamanız için hiçbir sebep yok. Sizde yapabilirsiniz. Önemli olan iyi araştırın. Piyasa değerini nereye gideceğini, ekonomik değerini araştırın. Bunları sizler yapabilirsiniz. Yeter ki hayalleriniz ve hedefleriniz gerçekçi olsun. İsteyin, azmedin ve odaklanın.

Fatma Nur Durmuş: Son olarak söylemek istediğiniz şeyler var mı?

Orhan Torun: Son olarak söylemek istediğim şey; ilçede 5 yıldan beri görevdeyim. Özellikle ekip arkadaşlarıma meclis üyesi arkadaşlarıma, yönetim kurulu üyelerine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Tek gayesi tek hedefi Yenişehir olan bir ekibimiz var. Her tür siyasi görüşten olan arkadaşımız var. Bizim tek noktamız Yenişehir. Yeter ki bir olalım. Bu ilçe bizim. Yani Yenişehir Yenişehirli olduğunu bilsin. Yeni bir şehir olarak gelişsin. Bu bizim elimizde.

Fatma Nur Durmuş: Değerli vaktinizi ayırıp, bu güzel sohbetinizi ve Yenişehir’imiz için önemli bilgileri bizimle paylaştığınız için tekrar teşekkür ediyorum.

Orhan Torun: Ben teşekkür ediyorum. Ayrıca bana bu imkânı sunmuş olan Gündem Gazetesine de teşekkürlerimi sunuyorum.

FATMA NUR DURMUŞ

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/orhan-torun:-tek-gayemiz-yenisehir.html.html

Yorumlar

  • Cemal

    Cemal

    Garajı dahi.olmayan et entegre tesisleri olmayan meraları yok olan tarımla ilgili tamamlamaları daha yapamayan biber pazarının hali ortada tarımla ilgili kooperatifi dahi olmayan firmasıda olmayan bilecik inegöl bağlantı yollarını daha bitiremeyen iznik yolu olmuş ölüm yolu ses çıkaran yok.şehir olma özelliklerindende eksik olan hızlı tren fiyaskolarla organize sanayiindeki organize işler vs. Önü her zaman kapalı bir yenişehir.

Yorum Yaz