PALYATİF BAKIM ÜNİTESİ HİZMETE GİRDİ

PALYATİF BAKIM ÜNİTESİ HİZMETE GİRDİ

Yenişehir Devlet Hastanesi, 10 yataklı Palyatif Bakım Ünitesi’ne kavuştu. Hastane içindeki modern ve son teknolojiyle donanmış ünitenin açılışını Kaymakam Suat Seyitoğlu, Belediye Başkanı Davut Aydın, Emniyet Müdürü Ali Cengiz Karaca, AK Parti İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu, Hastane Başhekimi Dr. Kalender Durmaz ve Başhemşire Sevinç Kahraman ile birlikte yaptı.

Açılış öncesi yapılan konuşmalarda, AK Parti’nin sağlığa verilen öneme dikkat çekildi ve Yenişehir Devlet Hastanesi’nin eksiklerinin tek tek giderildiği kaydedildi.

Açılışta, Palyatif Bakım Ünitesi personeli de hazır bulunurken, Kaymakam Suat Seyitoğlu, Belediye Başkanı Davut Aydın, Emniyet Müdürü Ali Cengiz Karaca ve AK Parti İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu, Palyatif Bakım Ünitesi’nde yatan hastaları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Kaymakam Seyitoğlu ve beraberindekiler ayrıca, üniteyle ilgili bilgi aldılar.

10 yataklı Palyatif Bakım Ünitesi’nde şu an 6 hasta bulunuyor.

"Palyatif" ne demek?

Palyatif bakım, hastadan bilgi alıp fiziksel bir muayene yaptıktan sonra rahatsızlık veren belirtilerin nerden kaynaklandığını araştırmadan ya da bu belirtilere sebep olan şeyi tedavi etmeden, sadece belirtilerin azaltılmasını ya da yok edilmesini ifade eder. Mesela, bir palyatif bakım ekibi nefes darlığı ve nefes alırken acı duyma gibi belirtileri, ister akciğer kanserinden kaynaklanıyor olsun, ister zatürre, anjin ya da başka bir hastalıktan, aynı şekilde ele alıp rahatsızlığı gidermeye çalışır. Hastaya ne rahatsızlık duyduğunu sorup fiziksel muayenesini yapmak hemen her durumda belirtilerin giderilmesine yetecek kadar bilgi sağlar, ayrıca akciğer filmi çekilmesine ya da başka testler yapılmasına gerek duyulmaz. Çünkü, hasta bu hastalığı için tedavi görmekteyse, palyatif bakımından beklenen tek şey sıkıntı veren belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır; eğer söz konusu hasta için bu belirtilere sebep olan hastalığın tedavisinin artık mümkün olmadığı biliniyorsa, palyatif bakım ekibinden beklenen tek şey yine aynı şekilde belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır. Eğer bir testin sonuçları tedavi biçimini etkilemeyecekse, o test yapılmamalıdır; bu tıpta çok iyi bilinen bir ilkedir.

HABER: NİHAT BIÇAK

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/palyatif-bakim-unitesi-hizmete-girdi.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz