ŞİMDİ CEVİZ ZAMANI

ŞİMDİ CEVİZ ZAMANI

Yenişehir’de ceviz hasadı başladı.

Yenişehir’de ceviz hasadının başlamasıyla birlikte, ceviz üreticilerinin de yüzleri gülmeye başladı.

Yenişehir Çamönü köyünde 10 yıldan bu yana Ceviz üreticiliği yapan Osman Ay, ceviz hasadının zahmetli olduğunu, ancak kazançlarının da iyi olduğunu söyledi.

YAŞ CEVİZİ 13 İLE 15 TL ARASINDA SATIYORLAR…

Köylerinde Chandler ve Pedro ağırlıklı ceviz yetiştirdiklerini ifade eden Ceviz üreticisi Osman Ay, “Ceviz, çiftçinin üretebileceği ve yüksek kazanç elde edebileceği alternatif ürünlerden birisi. Biz, ceviz hasadına başlamadan cevizlerimizi satmış oluyoruz. Bu yıl cevizlerimizi yaş ve toptan olarak 13 ile 15 TL arasında sattık. Bu yıl rekoltemiz de gayet güzeldi. Allah bereket versin” şeklinde konuştu.

KÖYLÜLER YAVAŞ YAVAŞ CEVİZE YÖNELİYOR

Pazar sorunu olmadığı için köylülerin yavaş yavaş cevize yönelmeye başladığını da hatırlatan Osman Ay, “Bu köyde ceviz üretimine ilk biz başladık. İlk yıllarda 500 olan Ceviz ağaç sayısı, son yıllarda 10 bin seviyelerine yükseldi. Köyümüzde dikilen ceviz fidanı her yıl artarak devam ediyor. Bu gidişle çiftçilerimizin tamamı cevize yönelecek” dedi.

ÇİFTÇİLERE CEVİZ DİKMELERİNİ ÖNERDİ

Osman Ay, çiftçilere de seslenerek, “Ürünüm para etmiyor diye yakınan çiftçilerimiz Ceviz fidanı diksin. Belki birkaç yıl para kazanamazlar, ama daha sonra kazandıkları para, diğer yılları telafi edecektir. Özellikle geç açan cinsleri Chandler ve Fernor'u ceviz dikmek isteyenlere tavsiye ediyorum” dedi.

HABER: NİHAT BIÇAK

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/simdi-ceviz-zamani.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz