TAPUDA TEKNOLOJİK ALTYAPI İLERİ SEVİYEYE TAŞINMALI

TAPUDA TEKNOLOJİK ALTYAPI İLERİ SEVİYEYE TAŞINMALI

Yenişehir Emlakçılar Derneği Başkanı Özcan Kobak yaptığı açıklamada, tapuda, teknlojik altyapının ileri seviyeye taşınması gerektiğini söyledi.

Özcan Kobak, konuyla ilgili daha sonra şunları kaydetti:

Teknoloji çağı olarak adlandırılan günümüzde oldukça ilerlemiş teknoloji insan hayatını kolaylaştırmaya tüm hızıyla devam ediyor. Fakat maalesef bazı alanlarda yapılmakta olan teknolojik altyapı çalışmaları yeterli olmuyor.

Son yıllarda bu teknoloji hızına ulaşmak için özellikle web ulaşım alanında önemli yatırımlar yapan TKGM, halkımız ve biz emlak sektörü çalışanları için oldukça yararlı hizmetler sunmaya başlamıştır.

Diğer yandan, hükümetimiz ve ilgili Bakanlığımızın, mesleğimize yeni bir vizyon kazandıran ve ayrıca önemli bir misyon yükleyen “Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi” uygulaması emlakçılık mesleğine yeni bir ivme kazandırmıştır.

Bu gelişmeler, ülkemiz gayrimenkul ticaretinde yeni bir çığır açmakla birlikte, birbiri ile bağlantılı kurumların alt yapı ve iletişim sorunları sebebi ile istenilen kolaylık ve sürat seviyesine ulaşılamamıştır.

Bu noktada, biz emlak sektörü çalışanları ve alım-satım yapan halkımız açısından, işlerin daha kolay ve pratik olarak çözümüne katkı sağlamak amacıyla hükümetimiz, bakanlığımız ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüze teklif ve talebimizdir.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesine sahip olan emlak işletmelerimiz, tapu sicili, belediye ve ilgili kurumlar ile online ve fiziki erişim, iletişim sağlayabilmeli.

Pazarlamasına aracılık ettiğimiz taşınmazlarla ilgili inceleme ve araştırmalar yapmak, rayiç bedel ile vergi değeri araştırmaları yapmak, ilgili kurumlardan bilgi ve belge temin edebilmek bizlerin taşınmaz ticaretine konu hizmetleri arasında yer almaktadır. Fakat bu konuda emlak işletmeleri olarak büyük zorluklarla karşılaşıyoruz.

Bu zorlukların aşılabilmesi için, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi sahibi olan emlak işletmelerinin, Yetki numarası ve tanımlanmış şifreleri ile taşınmazın tapu kaydı bilgilerinin incelenmesi, üzerinde herhangi bir şerh, haciz, ipotek vs olup olmadığı konularında değerleme firmalarında olduğu gibi online entegrasyonlar ile kurumların verilerine ulaşabilmemiz gerekmektedir.. Belediyelerden ruhsat, iskan gibi belgelere erişerek müşterilerimize doğru bilgileri vermemiz gerekiyor.

Diğer yandan, Gayrimenkul alım & satımının güvenilir olmasında emlak işletmelerine sağlanacak bu kolaylıklar, öncelikle tapu, belediye ve mahkemelerdeki iş yükünü de hafifletmek adına oldukça yararlı bir uygulama olacaktır.

Yetki belgesi almış olan emlak işletmelerinin, sorumlu ve işinin uzmanı emlak danışmanları, satış işlemleri öncesinde tam ve düzenli evrak hazırlama, müracaatlara doğru yönlendirme gibi kamunun iş yükünü hafifletici çalışmaları yapmaktadır.. Bu anlamda, emlakçılara, tapu sicili, belediyeler ve ilgili kurumlar ile erişimler sağlanmalıdır. Örneğin bir taşınmazın rayiç bedelinin ne olduğunu kolaylıkla öğrenebilmeliyiz. Ya da vergi borcu olup olmadığını sorgulayabilmeliyiz. Bu sistemlere erişim imkanımızın olması aracılık işlemlerimizi daha güvenilir ve pratik hale getirerek ilgili kurumlarda oluşan yoğunluğun da önüne geçilmiş olacaktır.

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/tapuda-teknolojik-altyapi-ileri-seviyeye-tasinmali.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz