TILSIMLI KELİMELER

TILSIMLI KELİMELER

Ben mesajları; karşımızdaki kişiyi yargılamadan onunla ilgili düşüncelerimizi ve hissettiklerimizi paylaşmaktır.

SEN diye başlayan kelimeler yerine ‘Ben’ diye başlayan cümleler kurmaktır. Bazen iyi niyetle bir şey söylemek isterken söylediklerimiz çok yanlış anlaşılabiliyor. Yanlış anlaşılmamak için tılsımlı kelimeler kullanalım. Duygularımızı karşımızdakini kırmadan ifade edebilelim.

“………zaman,…….korkuyorum,………..”

Çocuğumuz eve geç geldi.

Sahne 1: Nerede kaldın? Beni meraktan öldürecektin? Kaç kere geç kalmaman gerektiğini söyledim. Çabuk anlat…

Bu sahnenin devamında çocuk da hırçınlaşacak hatta anne “şuna bak hem suçlu hem güçlü” diyecek. Anne özür bekliyor fakat olaylar adeta bir güç yarışına dönüşüyor.

Suçlamak yerine bizi rahatsız eden davranışı sakince ifade edebilirsek suçlama yapmadan açıklama yaparız ve beklediğimiz özrü duyabiliriz.

Sahne 2: Söylediğin saatte gelmediğin zaman, başına bir şey gelmiş olabileceğinden korkuyorum. (Suçlama yok, açıklama var.) Çünkü nerede olduğunu bilmiyordum ve çok merak ettim.

-Evet, haklısın annecim, özür dilerim.

YAŞAMIN YANKISI

Bir adam ve oğlu ormanda yürüyüş yapıyorlarmış. Birden çocuk ayağı takılıp düşüyor ve canı yanıp ‘AHHHHH’ diye bağırıyor. İleride bir dağın tepesinden ‘AHHHHH’ diye bir ses duyuyor ve şaşırıyor. Merak ediyor ve ”Sen kimsin?” diye bağırıyor. Aldığı cevap ‘Sen kimsin?’ oluyor. Aldığı cevaba kızıp ”Sen bir korkaksın!” diye tekrar bağırıyor. Dağdan gelen ses ‘Sen bir korkaksın!’ diye cevap veriyor.
Çocuk babasına dönüp ”Baba ne oluyor böyle?” diye soruyor. ”Oğlum” diyor babası, ”Dinle ve öğren!” ve dağa dönüp ”Sana hayranım!” diye bağırıyor.

Gelen cevap ”Sana hayranım!” oluyor. Baba tekrar bağırıyor, ”Sen muhteşemsin!” Gelen cevap; ”Sen muhteşemsin!’. Çocuk çok şaşırıyor, ama halen ne olduğunu anlayamıyor. Babası açıklamasını yapıyor. ”İnsanlar buna yankı derler, ama aslında bu yaşamdır. Yaşam daima sana senin verdiklerini geri verir. Yaşam yaptığımız davranışların aynasıdır. Daha fazla sevgi istediğin zaman daha çok sev! Daha fazla Şefkat istediğinde, daha şefkatli ol! Saygı istiyorsan insanlara daha çok saygı duy. İnsanların sabırlı olmasını istiyorsan sen de daha sabırlı olmayı öğren. Bu kural yaşamımızın bir parçasıdır, her kesiti için geçerlidir.” Yaşam bir tesadüf değil, yaptıklarınızın aynada bir yansımasıdır.

Kendimizi doğru ifade edebilmenin yolu ben dilinden geçiyor.Çocuklarımızla olan ilişkilerimizde, eşimizle olan ilişkilerimizde ben dili aramızdakı iletişimi ve etkileşimi olumlu yapacaktır.

Çocuğumuz sınavı olduğu için heyecanlıysa ne var bunda heyecanlanacak dersek eğer çocuğumuzu heyacanlı hissettiği için de endişelendirmiş oluruz. Rahatlatmak için ben diliyle “ Yarınki sınavında çalıştığın halde yapamamaktan korktuğun için endişeleniyorsun ve başarılı olmak istiyorsun. Bunun için de sorularını çok dikkatli okuman gerekiyor. Yeterince uyumalısın ve dikkatini toplamakta güçlük çekmemelisin.” şeklindeki bir mesaj anne ve babası tarafından anlaşılmanın ve dinlenmiş olmanın huzuruyla çocuğu sakinleştirecektir.

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/tilsimli-kelimeler.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz