KARAVANCILIK OYUNU: KORSAN KARAVAN

28880

Yıllarını Kamp ve Karavana adamış BİR TUTKUDUR KAMP VE KARAVAN DERNEĞİ (BTKKD) BAŞKAN YARDIMCISI, aynı zamanda MNB KARAVAN ortaklarından Murat EMİR, bu kez KORSAN KARAVAN Grubu yöneticisi Cengiz GÖKMEN ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Çok keyifli ve samimi geçen söyleşiyi, büyük bir zevkle okuyacağınızı ve faydalanacağınızı düşünüyoruz.

İŞTE O RÖPORTAJ...

Murat EMİR: Cengiz Abi, nedir bu Korsan Karavan?
Cengiz GÖKMEN: Bir Oyundur. Karavancılık Oyunu...

Murat EMİR: Nasıl yani?
Cengiz GÖKMEN: Malum, Karavan sahibi olmak, her geçen gün zorlaşıyor. İşler-güçler arasında hayat T-treni kaçıyor. Ailecek bir tatile çıkmak ve doğa ile baş başa olmak, bir kaç günlüğüne bir otel programı bile, birçoğumuz için neredeyse hayal oldu. İnsanlar, karavana merak sarıyorlar. Ancak, ‘Bu Kaç Para’ sorusundan sonra, bu bizi aşar deyip, vazgeçiyorlar.

Bizim Misyonumuz da burada başlıyor. Karavan yaşamına alternatif olabilecek, basit ve pratik çözümler de olabileceğini ve pekâlâ da bir anlamda Karavan Yaşam ve Keyfinin de yaşanabileceğini hatırlatarak, heyecan uyandırmaya çalışıyoruz.

Murat EMİR: Nasıl mesela?
Cengiz GÖKMEN: Binek araç var ise, binek araç üzeri çadır sistemleri ile de bu duyguyu hissedebileceklerini, çocuklarına doğa Sevgisini ve doğayı koruma terbiyesinin yanı sıra da, mutlu anılar biriktirebileceklerini anlatıyoruz. Edinebilecekleri T4/5 gibi orta boy bir Panelvan Kamyonet, basit ve ucuz çözümler ile de, yatak/geceleme/duş/WC gibi zorunlu ihtiyaçların çözülebileceğini anlatıyoruz. Meraklandırıyoruz…

Murat EMİR: Nereden Aklınıza geldi? Korsan Karavan nasıl doğdu?
Cengiz GÖKMEN: 20 yıldan bu yana T4/5 kullanıyorum. Hafta sonu piknik ve gecelemeli kısa Deniz ve Doğa Turları şeklinde. Karavan merakımız ise, 2 yıl önce başladı. Bilgilenmek adına gruplara üye oldum. Gezdiğimiz yerleri paylaşmaya başladım gruplarda.
Bir Yatak/Bir Ocak slogan oldu ağzımızda. Gruplarda gülüp eğlendiklerini gördüm bu halimiz ile. Duş için bulduğumuz basit sistemler, araç içindeki basit uygulamalarıma da gülüp geçenler oldu. Hevesim kırıldı. Ve paylaşımı bıraktım. Demek ki, gırgıra alınan çok arkadaş var bu şekil de diye de üzüldüm açıkçası.

Facebook’u karıştırır iken, grup kurma ayarlarında oyun olsun diye, bir anda ortaya çıkıverdi.
Adı ne olsun? *Korsan Karavan*
Grup Profili… Arşivimde gözü bantlı bir Korsan Kedi resmi vardı. Onu tıkladım. Grup kuruluverdi. Üye yok. Şimdi ne olacak derken. Paylaşımlarımdan dolayı 80 kadar arkadaşım olmuştu. Ama hiçbirini tanımıyorum. Hepsini taşıdım gruba. Ve birer mesaj gönderdim.
Öyle, böyle... Grup bu günkü şeklini aldı.

Murat EMİR: İlginç bir hikâyemiz varmış. Ayrıca üyelerinizi silip grubu azalttığınız söyleniyor. Bu konuda çok eleştiri alıyormuşsunuz. Bu bir çelişki değil mi?

Cengiz GÖKMEN: Evet doğru. O, binleri geçen gruplar var. Kontrolü zor bir durum. Ben, bu anlamda büyümeyi hedeflemedim hiç. Az sayıda nitelikli üyelerden oluşan CANLI ve AKTİF bir Grup hedefliyorum. Sayısal bir çokluk olup da, Pasif ve İlgisiz/Sessiz ve Meraksız bir grup olmamalı. Bu yüzden, gruba gelip de, 2 aylık bir geçmişte, bir tek beğeni dahi yapmamış olan üyeleri gruptan siliyorum.

Murat EMİR: Bu tepki almıyor mu?
Cengiz GÖKMEN: Almaz mı? Çok hem de. Grup üyelerimizin Karavanı ve dahi hiç bir binek aracı dahi olmaması ve bu nedenle bir paylaşım yapamaması son derece de doğaldır. Ancak, Grupta yapılan tüm paylaşımlara da, tamamen ilgisiz kalması, bir beğeni olsun yapmaması, Grubu zamanla uyutur ve gevşetir. Bizim, Grup Kurucusu olarak işimiz, grubu canlı ve aktif tutmaktır. Ama bunu tek başıma sağlayamam. Bu aktivasyonu sağlayacak, üyeleri cesaretlendirecek ve teşvik edip heyecanlandıracak tedbirleri de düşünmek zorundayım.  Bir beğeni, Bir Teşekkürdür diyerek üyeleri aktive etmek yetmiyor. Pasifler arasından sıyrılmaları ve öne çıkmaları önemli. Bunun içinde benim bir şeyler yapmam gerekiyor.

Murat EMİR: Yani, Üye silmek/azaltmak mı çözüm?
Cengiz GÖKMEN:  Neden olmasın. Tam da öyle.
Pasifler zamanla elendikçe, aktif yıldızlar parlamaya başlar. Bu da grubu canlı ve samimi bir havaya sokar.


 

Murat EMİR: İlginç bir yaklaşım doğrusu…
Cengiz GÖKMEN: Ben bankacıyım. Biz de şirket yönetimi de böyledir.

Murat EMİR: Peki Arkadaş istekleri devam ediyor mu?
Cengiz GÖKMEN: Diğer gruplarda da paylaşım yaptığım için evet. Ama bu istekleri önceleri kabul edip de, sonra gruba ekliyordum. Sonra da Pasif oldukları için, üyeyi silmek bana hiç adil gelmedi. Bu arkadaş isteklerini artık kabul etmiyorum. Messenger’den grubun linkini atıyorum. Kişi, eğer isterse kabul edip linki TIKlar ve gruba gelir. İstemezse gelmez.

Murat EMİR: Üye sayısı en az olup da en çok moderatörü olan Grup, Korsan Karavan buna ne diyorsunuz?
Cengiz GÖKMEN: Üyeleri aktive etmek ve Grubu CANLI tutabilmek için aldığım tedbirlerden biri de bu idi. Bir ara 35 tane Moderatör ve 7 tane de yöneticimiz vardı.
 

Murat EMİR: Peki şimdi de böyle mi?
Cengiz GÖKMEN: Hayır. Şu an 6 moderatör var. Eşimle ben de yöneticiyiz.

Murat EMİR: Neden bu sayı azaldı. Onları da mı sildiniz?
Cengiz GÖKMEN: Hayır. Bazı yönetici ve moderatör arkadaşlar EGO’lari ile hareket ettiler. Diğer gruplardan husumet duydukları isimleri, Gruptan keyfi nedenler ile engelleyerek silmeye kalktılar. Bu, bizi çok üzdü ve dostlarımıza karşı zor duruma soktu. Tüm yönetim kadrosunun, tamamının yetkilerini geri aldım sadece. Yani ÜYE yaptım. Tabi, bazıları küsüp Gruptan da ayrıldılar.

Murat EMİR: Zor işler bunlar desenize.

Cengiz GÖKMEN:Hayır, zor değil. EGO'lar zorlaştırıyor. Dostluklar örseleniyor. Objektif oluşmuyor. Ve ben de bu durumları hiç sevmiyorum.

Murat EMİR: Korsan Karavan tam olarak nedir? Yani bir Karavandan farkı ne?
Cengiz GÖKMEN: Sabit bir yatak.
Sabit Banyo/WC, Sabit bir Mutfak.
Bir aracı karavan yapan ve Karavan Ruhsatı alınmasını gerektiren temel unsurlar.
Bu aşamaya gelmek ise, oldukça meşakkatli bir süreç. Yani araç için en az, 50.000 TL bütçe ayırıp, iç donanımları içinde Karavan üretici firmalarına, Standart Donanım Tarifeleri üzerinden en az 80.000 TL’den başlayan bütçe rakamlarını hazırlamak gerekiyor. Yani asgari, 130.000 TL ile yola çıkmak lazım.

İşte, problem tam da bu aşamada başlıyor. Çoğu insan, bir defada bu meblağı toparlayacak imkâna sahip değil. Ya tamamen vazgeçmek zorunda kalınıyor, ya da en azından araç temin edilerek iç donanımını halletmek zamana yayılıyor. Ve bir yatak/bir ocak gibi basit uygulamalar ile karavanımsı bir yapı ile idare etme seçeneği tercih ediliyor. Tabi, bu portatif ve modüler basit uygulamalar Ruhsat alınamayacak derecede, Yetersiz/Eksik olduğundan, bu tarz bir kullanım sınıfı oluşuyor. İşte, biz bu tarzın adına KORSAN KARAVAN diyoruz.

Murat EMİR: TÜV muayenesinden geçiyo rmu bu tür Korsan Karavanlar?

Cengiz GÖKMEN: Burada, önemli olan şey şu; Seçilen tüm uygulamalar portatif ve sökülüp/takılabilir olmalı. Sabit olmamalı ve araçta tadilat/değişiklik gerektirmemeli. Mesela, araç altı temiz/pis su depoları tadilat sayıldığından, TÜV’de geçmiyor. Bunun yerine, plastik 30 litrelik su bidonları gibi tercihler düşünmek gerekir. Basit bir 12 w. dalgıç pompa duş sistemi ile bu su bidonları için temiz ve pis su deposu olarak kullanmak gerekir. WC için ise, yine sabit bir kabin olmadan, portatif kamp WC’leri kullanılmalı. (Portopotti) yatak ise, yine basit bir şekilde koltuk/yatak tarzı olabilir. Tabi, beyine de TÜV muayenesinden giderken, bir kısım göz dolduran modüler sistemleri sökmek ise daha da doğru olur.

Murat EMİR: Polis kontrollerinde bir sorun var mı.?
Cengiz GÖKMEN: Panelvan/kamyonet sınıfı araçları 2.el satın alarak, Hususi Yük Nakli Ruhsat ile kullanmak söz konusu. Buna izin var. Bu durumda, yukarıda saydığım tarzda dikkatlice yapılacak, modüler sistemleri, araçta YÜK durumunda kabul edilir ve edilmeli. Polis için, koltuk sayısı ve aracın ruhsatında belirlenen kişi taşıma sayısı önemli. Koltuk sayısı eksiltilebilir, ancak arttırılamaz. Yani, Polis Memuru içeride taşınan insan sayısı kapasitesine bakar. Araç da, kullanım maksadı dışında, proje onayı gerektiren tadilat ve değişiklikler görürse, aracı bağlayabilir. Bu yüzden, araç içi uygulamalar bu saydığım nitelikte basit uygulamalar olduğunda, hiç bir problem olmayacaktır.

Murat EMİR: Şehirlerarası yollardaki ağırlık ve tartı istasyonlarındaki durum nedir?
Cengiz GÖKMEN: İşte burası çok karışık. Dikkatli olunması gerek. Mesele şu.
satın aldığımız panelvan/kamyonetler aslında, temelden, fabrika çıkışı Ticari Araçlar. Ama biz HUSUSİ kullanıyoruz. Fakat bunu biz biliyoruz. SİSTEM bilmiyor.
Bu istasyonlarda, ya bir görevli GÖZ İLE bakarak inisiyatifine göre karar veriyor ve sizi istasyona çağırıyor, ya da, bir manken/Robot sizi istasyona yönlendiriyor. Ya da, istasyona 200 metre kala dijital bir levha da plakanız yazılarak davet ediliyorsunuz. Dikkat ediniz. Aracınız HUSUSİ olmasına rağmen, dijital sistem sizi Ticari Araç gibi kabul ederek, istasyona çağırıyor. Ancak, bu istasyonlarda korkulacak bir şey yok. Parkura girip, hususi olduğunuzu söylüyorsunuz. Ve geçin diyorlar size. Yolunuza devam ediyorsunuz. Yani, bu durum sistem gereği maalesef böyle yürüyor. Sistem şimdilik sizi Hususi olarak algılamıyor.
Yine, yukarıda söylediğim şartlara riayet ederek, basit ve göz doldurmayan uygulamalar tercih edilmesini hatırlatırım. Bu istasyonların temel görevi Ticari Araçlarda Ticari Faaliyetleri izlemektir ancak, canı sıkılan bir görevli, sizin Karavan Yavrusu aracınızı kıskanarak sorun çıkarmaması için, siz de biraz şirin olmalısınız. Her şartta bu istasyonlara girip çıkmakta fayda var. Yoksa 1800 TL kaçak Ticari Cezası arkanızdan gelebilir.

Murat EMİR: Cengiz abi, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Cengiz GÖKMEN: Bu fırsatı bana tanıdığınız için ben de size teşekkür ediyorum

Kaynak : http://yenisehirim.com/yazar/muratemir.html.html

Yazarın Tüm Yazıları

KARAVANCILIK OYUNU: KORSAN KARAVAN

KARAVAN HAKKINDA HER ŞEY 2

KARAVAN HAKKINDA HER ŞEY

AFYON’DA NELER OLUYOR?

İNSANLAR NEDEN MUTSUZ?