KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME

1748

Ülkemizdeki ve dünyadaki ölümlerin birinci nedenini kalp ve damar hastalıkları oluşturmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının başlıca risk faktörleri sigara, alkol, genetik yatkınlık, hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığıdır. Kadınlarda 55 yaş üstü ve erkeklerde ise 45 yaş üstü olmak bu hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır.

Kalp hastalığı ve yüksek kolesterol arasında ilişki olduğu bilinmektedir. Kanda yüksek miktarda bulunan kolesterol damar duvarında birikir. Bu birikim sonucu damarda daral­ma, tıkanma ortaya çıkar. Sonuç olarak kalp damar hastalıkları oluşmaktadır.  Fakat dünyadaki ölümlerin en büyük kısmını oluşturan kalp ve damar hastalıkları; yaşam tarzı değişikliği ve sağlıklı beslenme tedavisi ile önlenebilir. Hastalık oluştuktan sonra ise tıbbi tedavi, yaşam tarzı değişikliği ve beslenme tedavisi ile iyileştirilebilmektedir.

Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için:

1)Tükettiğiniz yağın türüne ve miktarına dikkat edin.

Besinlerde bulunan yağlar doymuş ve doymamış olarak iki kısma ayrılır. Doymuş yağların kandaki kolesterolü arttırdığı bilinmektedir. Doymuş yağlar hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan ve oda sıcaklığında katı olan yağlardır. Kırmızı et, derili tavuk, tam yağlı süt, tereyağında bulunmaktadır. Oda sıcaklığında sıvı halde bulunan doymamış yağlar ise kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Zeytinyağı, ayçiçeği yağı, fındık yağı doymamış yağlardandır.  Yemeklerde tereyağı, kuyruk yağı, iç yağı gibi doymuş yağların yerine bitkisel yağları kullanmaya çalışın. Özellikle doymamış yağlardan olan omega-3’ün kandaki kolesterol düzeyini düşürdüğü bilinmektedir. Balık, ceviz, fındık, keten tohumu gibi besinler omega-3 yağ asitlerinden zengindir. Bu yüzden hafta 2 gün balık tüketilmelidir. Kırmızı eti yağsız tercih edin, tavuğu derisiz tüketin. Süt ve süt ürünlerini yarım yağlı veya yağsız tüketin. Bitkisel sıvı yağların hidrojenize edilerek katılaştırılmasıyla oluşturulan margarinler trans yağları içermektedir. Trans yağlar kolesterol seviyesini arttırarak kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır.  Bu yağlardan uzak durmaya çalışın.

2)Posa içeren besinler tüketin.

Çözünür posa kan kolesterolünün düşürülmesinde oldukça etkilidir. Bundan dolayı beslenmenizde sebze, meyve, kurubaklagil ve tam tahıllı besinleri tüketmeye özen gösterin. Haftada 2 kez kurubaklagil,  günde 4-5 porsiyon sebze ve meyve tüketin.

3)İdeal vücut ağırlığınızı koruyun.

Vücuttaki aşırı yağ kalp hastalığı riskini arttırır. Özellikle santral obezite olarak isimlendirilen karın bölgesinde toplanan yağın fazla olması kalp hastalıkları ile ilişkilidir. Vücut ağırlığınızı dengede tutun.

4)Fiziksel aktivitenizi arttırın.

Haftada en az 150 dakika tempolu yürüyüş, hafif koşu, bisiklet binme gibi orta düzey egzersiz kan kolesterol düzeyini dengeler ve kalp sağlığınızı korur.

5)Sigara ve alkolden uzak durun.

Sigara ve alkol kan basıncını ve kalp atım hızını arttırarak kalp ve damar hastalıkları için risk etmeni oluşturmaktadır.

6)Kan basıncını kontrol altında tutun.

Tuz tüketimi yüksek tansiyona neden olmaktadır.  Bu yüzden yemeklerinizdeki tuzu azaltın. Salamura ürünler, turşu, sos gibi aşırı tuz içeren besinlerden uzak durun.

Sonuç olarak kalp ve damar hastalıkları gibi kronik hastalıklar günümüz insanı için risk oluşturmaktadır. Fakat doğru beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı yaşam tarzı değişikliği ile önlenebilmektedir.

Diyetisyen Tuğba Tuna

Kaynak : http://yenisehirim.com/yazar/tugbatuna.html.html

Yazarın Tüm Yazıları

KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME

YÜKSEK PROTEİNLİ DİYETLERİN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİSİ

İNSÜLİN DİRENCİ VE BESLENME

OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİNİN FAYDALARI VE DİYETTEKİ KAYNAKLARI

RAMAZAN’DA NASIL BESLENİLMELİ?

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN DOST OLAN PROBİYOTİK BAKTERİLER

Karbonhidratlardan Uzak Durmak Ne Kadar Doğru?

YO-YO DİYETİ