YENİŞEHİR OVASI’NI KİMLER ZEHİRLİYOR?

YENİŞEHİR OVASI’NI KİMLER ZEHİRLİYOR?

Kocasuyun kirliliği, yıllardır Yenişehir’in en büyük sorunu. Bu sorun, Boğazköy Barajı’yla da sona ermedi. Türkiye’nin sayılı ovalarından biri olan Yenişehir Ovası, zehirlenmeye devam ediyor.

İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan Özel, Kocasu ve Yenişehir Ovası’nı kirletenleri bulduğunu iddia etti. Yaptığı araştırmadan sonra bir açıklama yapan Özel, ‘Yenişehir Ovası, yöneticilerinin vurdumduymazlığı yüzünden göz göre göre yok oluyor. Gördüklerim ve yaşadıklarımı ifade etmekte güçlük çekiyorum. Acilen müdahale edilmezse beş yıla kalmaz hem Yenişehir ovası yok olacak hem de üretim tamamen bitecek’ dedi.  

İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel Yenişehir'de ki çevre faciasına dikkat çekti. Özel; "Türkiye'nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinin başında gelen, yaş sebze meyve üretim kapasitesi ile hem yurtiçi hem de yurtdışına önemli oranda ticaret gerçekleştiren Yenişehir Ovası, yöneticilerinin vurdumduymazlığı yüzünden göz göre göre yok oluyor" dedi.

Kocasu'dan sulama yapan Yenişehirli çiftçilerin şikâyetleri üzerine son bir aydır inceleme ve araştırmalar yaptığını ifade eden İlçe Başkanı Özel; "Gördüklerim ve yaşadıklarımı ifade etmekte güçlük çekiyorum. Acilen müdahale edilmezse beş yıla kalmaz hem Yenişehir ovası yok olacak hem de üretim tamamen bitecek" ifadelerini kullandı.

Özel; Kocasu'yu zehirleyen bir firmayı tespit ettik.

Yaptıkları incelemelerde Kocasu'yu besleyen derelere kimyasal atıklarını boşaltan bir firmayı da tespit ettiklerini önümüzde ki günlerde Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarının altını çizen Özel; "Yaklaşık 135.000 dönüm verimli tarım arazisi insan ve çevre sağlığı için son derece zehirli sularla sulanıyor. Başta sılajlık ve tohumluk mısır, biber, buğday, taze fasulye ve domates üretiminde Marmara bölgesinde öncü olan bu bölgeyi besleyen derelerden adeta zehir akıyor. Kocasuyu zehirleyen firmalar hiç bir şey yokmuş gibi hayatlarına devam ediyor. Burada en büyük sorumluluk bu çevre katliamına göz yuman, denetlemeyen ve sessiz kalan ilçe yöneticilerinindir" dedi.

Karşılaştıkları manzaranın dehşet verici ve ürkütücü olduğunu söyleyen İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Özel; Çiftçilerimiz, aylarca emek harcayarak ürün yetiştiriyor ve bunların satışını yapmaya çalışıyor. Eğer acilen bir önlem alınmaz ise zaten zor durumda olan üreticilerimiz perişan olacak, bunun vebalini kimse ödeyemez. Tarımı, sanayiye kurban edemeyiz. Devletimiz Yenişehir gibi tarıma elverişli ve toprağa can veren su kaynaklarının olduğu bölgelerde sanayi tesislerini denetlemeli, cezai müeyyidelerini arttırmalıdır" diye konuştu.

Damlamalardan adeta lağım akıyor!

Büyükşehir Meclis Üyeliği döneminde 2014 yılında Tarım ve Hayvancılık Komisyonuna 2016 yılında ise Çevre ve Sağlık Komisyonuna Boğazköy Barajında suyun kirliliği ile ilgili ayrı ayrı önergeler verdiğini sözlerine ekleyen Özel: "Her iki komisyon raporunda İnegöl'de ki sanayi kuruluşlarının atıkları için filtre takmaları gerektiğini bunun kesinlikle denetlenmesi gerektiği vurgulanmasına rağmen Boğazköy'den gelen su da ki ağır metaller ve pislikler Yenişehir ovasında ki ürünleri gözle görülür bir şekilde yok ediyor. Üreticilerimiz ile bir mısır tarlasında yaptığımız incelemede sulama damlamalarının içinden lağımı andıran çok kötü kokusu olan çamur biriktiğine ve damlamaları tıkadığına şahit olduk. Boğazköy barajından gelen bu su ile mısırlar hastalık kapıyor" dedi.

Aynı zamanda üretici olan İYİ Parti Yenişehir Tarım Politikaları Başkanı Orhan Çelik ise; Boğazköy barajından suladığım su ile ürettiğim biber den birinci el den sonra ciddi anlamda verim düşüklüğü yaşıyorum. Derin pompa ile suladığım biber tarlalarımda ise şuan dokuzuncu eli verim kaliteli ürün olarak alıyorum. Boğazköy barajında ki suyu kullandığım ürünlerim hastalık kapıyor" dedi.

Tüm Kurumları çözüm için göreve çağırıyoruz…

Yenişehir Ovasında ki 25 köyün sulamasını sağlayan Boğazköy Barajı'ndan Kocasu'ya zehirli ve kimyasallarla dolu su aktığı her yıl defalarca balık ölümlerinin yaşandığı herkes tarafından bilindiğini ifade eden İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Özel;  Boğazköy barajını ve Kocasuyu kirletenlerin en ağır cezayı almaları gerekiyor. Yenişehir ülkemizin en önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden biri. Kocasu binlerce dönüm araziye can veren bir yer. Buradan sulanan ürünler Türkiye'nin her noktasına gidip vatandaşlarımızın sofralarına giriyor. Bu bilgiler ışığında başta Yenişehir ve İnegöl Belediyelerini, Bursa Büyükşehir Belediyesini, Bursa Valiliğini, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerini duyarlı vatandaşlarımız ve Yenişehirli üreticilerimiz adına göreve çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

İYİ Parti Yenişehir İlçe Teşkilatı olarak Yenişehir ovasının yok edilmesine yönelik yapılan bu çevre katliamının her zaman karşısında ve takipçisi olacaklarını ifade eden Özel; "Bu çevre felaketine göz yuman yöneticileri Allah'a havale ediyoruz’ dedi.  

Haber: Nihat BIÇAK                                                            

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/yenisehir-ovasini-kimler-zehirliyor.html.html.html

Yorumlar

  • Ahmwt

    Ahmwt

    Basit bir yöntemle inegöl fabrika atıklarının geldiği suyu bypass edilerek baraj dan sonraya verilmesiyle en azından baraj ve balıklar kurtulabilir

Yorum Yaz