YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİ HAKKINI ARIYOR

YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİ HAKKINI ARIYOR

Sezona başlayan Yenişehirli çiftçisi, hakkını arıyor.

Yenişehir Kurtuluş Mahallesi, Çelebiköy, Karabahadır ve Avşar köyünde tarımla uğraşan yaklaşık 70 çiftçi, DSİ’nin uygulamalarını yanlış bulduklarını ve kendilerine haksızlık yapıldığını iddia ederek, yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini söylediler.

Boğazköy Sulama pompası önünde toplanan çiftçilere, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş da destek verdi.

İŞTE ÇİFTÇİLERİ İSAYAN ETTİREN OLAYIN İÇ YÜZÜ…

Yapımı uzun yıllar sona eren Boğazköy Barajı’ndan 2018 sezonunda deneme amaçlı kullanım başladı. Yenişehir Kurtuluş Mahallesi, Çelebiköy, Karabahadır ve Avşar köyü arazilerinin 30 bin dönümü, Boğazköy Barajı Pompa Takviyeli (Cazibe) olarak sulandı. Bu arazileri kullanan çiftçiler, dönüm başı ve ekilen ürün çeşidine göre ücret ödediler.

BEYANNAME ALINDI AMA NE HİKMETSE UYGULAMA DEĞİŞTİ!

2019 yılı başında ise, Yenişehir Kurtuluş Mahallesi, Çelebiköy, Karabahadır ve Avşar köyü arazilerini kullanan çiftçilerden 2018 yılı uygulaması gibi ‘Dönüm başı ücret beyannamesi’ alındı. Ancak, DSİ’nin su saati ihalesini alan firma çalışanları, Mayıs ayının 7’sinde araziye gelerek tanesi 1.500 TL olan ‘Ön ödemeli’ su saati takacaklarını, su saati taktırmayanların ise sularını keseceklerini ifade ettiler.

‘BU PARAYI ÖDEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL’

Bu durum karşısında şaşkınlık yaşayan çiftçiler, ‘Geçen sene su saatlerinin DSİ tarafından ücretsiz takılacağı söylendi. Ne oldu da karar değişti ve ücret bizlerden istendi. Su saatinin tanesi 1.500 TL. Her çıkışa bir saat isteniyor. Her çiftçi en az 10 su saati takmak zorunda. Yani su saatleri için en az 15 bin TL lazım. Sezon yeni başladı ve biz bu parayı ödeyemeyiz. Mahsulümüz de kurur’ şeklinde konuştular.

DÖNÜM BAŞI MAKUL BİR ÜCRET ÖDEMEK İSTİYORLAR

Sezon başı olduğu için paralarının olmadığını vurgulayan Yenişehirli çiftçiler, daha sonra şunları kaydettiler: ‘Çiftçiler olarak dönüm başı sulama ücretine devam etmek istiyoruz. Başka türlü bu yükü kaldırmamız mümkün değil. Ayrıca sularımızda basınç yok ve suyumuz kirli. Sularda basınç olmayınca tarlalarımızı sulamak için sı motoruyla takviye yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da maliyeti 2 katına çıkartıyor. Sahipsiz olmadığımızın kanıtlanması için, yetkili ve milletvekillerimizden destek bekliyoruz’.

SU ÜCRETLERİNİN YÜKSEK OLMASINDAN DA YAKINIYORLAR…

Su ücretlerinin yüksekliğinden de yakınan çiftçiler, 40 kuruş olan M3 fiyatının düşürülmesini istediler.

Diğer yandan, söz alan bir çiftçi, 2019 yılı için Bakan Bekir Pakdemirli imzalı bir genelge olduğunu ve genelgede, Boğazköy Barajı Cazibeli sulama ücretlerinin dönüm başı alınacağının belirtildiğini kaydetti. Çiftçi, Yenişehir’deki uygulamanın yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

HABER: NİHAT BIÇAK 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/yenisehirli-ciftci-hakkini-ariyor.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz